Ariel Şaron'un sağlığı kötüleşti

Son sekiz senedir komada bulunan eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'unu tedavi eden hastane, BBC'ye yaptığı açıklamada kendisinin sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi.

İsrail basını eski başbakanın böbrek yetmezliği çektiğini bildiriyor.

2001 yılında başbakan olan 85 yaşındaki Şaron, 2005 yılının Aralık ayında hafif inme geçirmişti.

Ama 2006 yılında geçirdiği daha şiddetli inmeden bu yana Şaron bitkisel hayatta yaşıyor.

Üç Orta Doğu savaşında bulunan Şaron, birçok İsrailli tarafından büyük bir askeri lider olarak görülüyor. Filistinliler ise kendisinden nefret ediyor.

1982 yılında savunma bakanı olduğu sırada kendisi İsrail'in Lübnan'ı işgalini yönetmişti. İşgal sırasında İsrail saflarında savaşan Lübnanlı Hristiyan milisler, İsrail'in kontrolü altında olan Beyrut'taki iki mülteci kamplarında yüzlerce Filistinliyi öldürmüştü.

Bundan bir yıl sonra İsrail'de kurulan bir soruşturma komisyonu, katliamın gerçekleşmesine göz yummasını neden göstererek Şaron'un kişisel sorumluluk taşıdığına kanaat getirdi.

Buna rağmen 18 yıl sonra başbakan seçildiğinde Şaron "güvenlik ve gerçek anlamda barış" getireceğine söz vermiş; geçirdiği ikinci inmeye kadar da başbakanlık koltuğunda oturmuştu.

Şaron, işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin kurulmasını düşkünlükle teşvik ediyordu. Kendisi ayrıca tartışmalı Batı Şeria duvarının örülmesini başlatmıştı.

Ama 2005 yılında ülkesinin kamuoyunda büyük muhalefete rağmen İsrail birliklerinin ve yerleşimcilerinin Gazze'den tek taraflı çekilmesini emretti.

İlgili haberler