Ukraynalı aşırı sağcılar Kiev'de yürüdü

Ukrayna'da aşırı sağcı bir partinin binlerce destekçisinin oluşturduğu fener alayı başkent Kiev sokaklarında yürüdü.

'Özgürlük Partisi' anlamına gelen Svoboda destekçileri İkinci Dünya Savaşı döneminde partinin başında olan liderin doğum günü anısına yürüyordu.

Kiev sokaklarında yürüyenler "Görkemli Ukrayna" ve "Düşmanlara ölüm" gibi sloganlar attı.

Svoboda, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile yapılacak anlaşmadan geri adım atmasını protesto edenler arasında başı çekenlerdendi.

AB yanlısı eylemciler başkent Kiev'de yaptıkları protestolarda yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri isteseler de bu talepleri henüz karşılık bulmadı.

BBC Kiev muhabiri David Stern, bazı kişilerin Svoboda'nın protestolara katılmasının Ukayna'daki siyasi çatlağı açtığına inandıklarını; çünkü partinin ülkenin batısında destek bulunduğunu ama doğu ve güneydeki kişilerin parti üyelerini aşırıcı olarak gördüğünü söylüyor.

Muhabirimiz ayrıca parti destekçilerinin 105. doğum gününü kutladığı Stepan Bandera'nın da tartışmalı biri olduğunu ekliyor.

Ukrayna'nın batısında Bandera bir milli halk kahramanı olarak sayılırken Rusya ve doğu Ukrayna'da Nazilerle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Associated Press haber ajansı Çarşamba günü sokaklarda yürüyen bazı kişilerin İkinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunun Ukrayna bölüğüne ait üniformaları giydiğini aktarıyor.

İlgili haberler