Ramadi ve Felluce'de kısmi El Kaide hakimiyeti

El Kaide ile ilişkili militan grupların hala Irak'ın batısında iki kenti kısmen kontrolleri altında tuttukları bildiriliyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle bağlantılı militanlar ile onları Ramadi ve Felluce kentlerinden atmaya çalışan hükümet kuvvetleri arasında son günlerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Fransız Haber Ajansı AFP için çalışan bir gazeteci BBC'ye, her iki kentin bazı mahallelerinde hâlâ cihatçıların kullandığı siyah bayrakların dalgalandığını söyledi.

Pazartesi günü askerlerin Ramadi'deki bir protesto kampını tahliye etmesi ardından çatışmalar başladı.

Bölgede yaşayan Sünni Araplar aylardır, Şiilerin denetimindeki hükümetin mezhep ayrımcılığı yaptığını, bölgede uyguladığı terörle mücadele önlemleri yoluyla kendilerini haksız yere hedef aldığını söyleyerek protesto gösterileri yapıyordu.

Bölgedeki bir şantiyede mahsur kalan Türk çalışanların tahliye edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girdiği belirtiliyordu.

Ordu çekilince

Fakat Başbakan Nuri Maliki protestonun sürdürüldüğü kampın El Kaide liderliğinin karargahı haline geldiğini ileri sürerek boşaltılmasını emretti.

Salı günü Başbakan Maliki, polisin güvenlik konusunda yetkiyi üstlenebilmesi için Anbar eyaletindeki kent ve kasabalardan ordu birliklerini çekmeyi kabul etti.

Fakat askerler mevzilerinden çekilir çekilmez; Ramadi, Felluce ve Tarmiye kentlerinin sokaklarında beliren El Kaide bağlantılı militanlar polis karakollarını ele geçirdi, tutukluları serbest bıraktı ve silahlara el koydu.

Başbakan Maliki bunun üzerine bir gün sonra karar değiştirerek askerlerini tekrar Anbar eyaletine yolladı ve aşiret liderlerine militanlara karşı mücadelede kendisine destek olmaları için para ve silah teklif etti.

Perşembe günü polis ve hükümet yanlısı aşiretlerden milisler IŞİD militanları ve müttefikleriyle Ramadi ve Felluce'nin kontrolü için çatışmaya girdi.

Hastaneler, kendilerine en az 35 ölü ve 70 yaralı götürüldüğünü bildirdi.

Militanlar her iki kentte de binaların üzerine siyah bayraklarını çektiler ve camilerin hoparlörlerinden halka mücadeleye katılma ve "barışçı yönetim değişikliği" ne destek verme çağrısı yaptılar.

Cuma günü bir polis yetkilisi AFP'ye IŞİD militanlarının Ramadi merkezinde sabahın erken saatlerinde yaşanan çatışmalardan sonra yeni bölgeleri de kontrol altına aldıklarını ve bir sokağa nişancılar yerleştirdiklerini söyledi.

Felluce'de durum

Felluce'deki çatışmalar konusunda ise çelişkili haberler geliyor. AFP'ye konuşan bir polis kentin dörtte birinin El Kaide kontrolünde olduğunu, ama ordunun bir çok bölgeye girdiğini söyledi. Ama aynı sırada bir başka polis ordunun henüz kente girmediğini söylüyordu.

Irak'da mezhep ayrılığına dayalı şiddet olaylarında 2013 Nisan ayında Hawica'daki bir Sünni protesto kampına yapılan baskından bu yana tırmanış var.

Sünni militanlar ülke çapında saldırılarını artırırken, Şii gruplar da şiddetli misillemeler yapıyorlar.

Çarşamba günü Birleşmiş Milletler 2013 yılı içinde Irak'da en az 7bin818 sivil ve 1.050 asker ve polis öldüğünü açıkladı.

Bu 2006 ve 2007 düzeyinin gerisinde olmakla birlikte, son yıllardaki en yüksek can kaybı.

İlgili haberler