Bangladeş'te seçim 'yangını'

Bangladeş'te Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde en az 30 oy kullanma merkezi ateşe verildi.

"Maskaralık" olarak nitelediği seçimleri boykot eden muhalefetin çağrısıyla iki günlük greve gidildi.

Son birkaç hafta içinde seçimlerle bağlantılı şiddet olaylarında en az 100 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Muhalefet, daha önceki yıllarda olduğu gibi, seçimlerin bağımsız bir geçici idare altında yapılmasını istiyordu. Hükümet bu çağrıyı reddetti.

Polis ve seçim komisyonu yetkilileri, başkent Dakka dâhil bir çok kentte yaklaşık 30 seçim merkezinin kundaklandığını söyledi. Bazı haberlerde bu sayı 60 olarak veriliyor.

Oy sandıkları okullara ve diğer kamu binalarına kuruluyor.

Güneydoğudaki Çittagong eyaletinin idari sorumlusu saldırılar nedeniyle seçimlerin iptal edilmeyeceğini söyledi.

Protesto dalgası

Muhammed Abdullah adlı yetkili AFP ajansına "Protestocular tarafından kundaklanan üç oy kullanma merkezini başka yere taşıdık." dedi.

Muhalefetteki Ulusal Parti'nin (BNP) çağrısıyla ülke çapında iki günlük grev başlatıldı.

Partinin lideri Halide Ziya, hükümet tarafından ev hapsinde tutulduğunu öne sürdü. Hükümet yetkilileri bu iddiayı reddediyor.

Grev, BNP ve radikal İslamcı Cemaat-i İslami Partisi dâhil müttefiklerinin haftalardır sürdürdüğü protestoların son halkası.

Protestocular daha önce otoyollar ve demir yollarına barikatlar kurmuşlar, gemileri engellemişler, işyerleri, okullar ve devlet dairelerini kapatmıştı.

Çok sayıda muhalefet destekçisi polisin açtığı ateş sonucu öldü. Grev çağrısına uymayan bazı otobüslere molotof kokteyli atılması sonucu onlarca yolcu hayatını kaybetmişti.

Gözlemciler, muhalefetin boykotu nedeniyle seçimleri Başbakan Şeyh Hasina'nın partisinin kazanmasının kesin olduğunu söylüyor.

İlgili haberler