Suriye'de kaçırılan gazeteci Aygün 'Türkiye yolunda'

Anadolu ajansı, 40 gün önce Suriye’de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest bırakıldığını ve kısa süre içinde Türkiye'de olacağını duyurdu.

Ajansın haberi şöyle:

"Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün Türkiye'ye getiriliyor. Son günlerde bölgedeki gruplar arasındaki güç dengesi değişiminden sonra, 40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün kurtarılması için MİT devreye girdi. MİT'in Dış Operasyonlar Başkanlığına bağlı 8 kişilik bir tim, bugün sınırdan 20 kilometre içeri geçerek Bünyamin Aygün'ü teslim aldı.

Aygün ve beraberindeki timin, kısa süre sonra Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor."

Erdoğan: Olumlu gelişmeler var

Başbakan Erdoğan da Singapur'a giderken yaptığı açıklamada bir soru üzerine "Bünyamin Bey'le ilgili olumlu gelişmeler var" dedi.

Bugün İstanbul'da bir grup gazeteci, Aygün'ün serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’ndan Tünel’e yürüdü.

Suriye’de kaçırılan diğer gazetecilere de dikkat çekilen basın açıklamasında “Gazeteci Başar Kadumi de 17 ayı aşkın süredir kayıp ve haber alınamıyor. Suriyeli, İsveçli, Fransız, İspanyol, Polonyalı, Filistinli, Ürdünlü ve Türk toplam 21 gazeteci, bugün dünyanın gazetecilik açısından en zor şartlarına sahip olan ülkesi Suriye’de kayıp, hapis ya da tutsak.” denildi.

İlgili haberler