Kuzey Amerika şiddetli soğukların pençesinde

'Kutbi girdap' olarak adlandırılan meteorolojik olay nedeniyle Kuzey Amerika'da ısının rekor seviyelere düşmesi bekleniyor.

Kanada'nın kimi bölgeleri şimdiden kar fırtınasının etkisi altında ve ABD'nin kuzeydoğusunda da kar kalınlığı 60 cm.ye çıktı.

Son birkaç gündür süren soğuk hava koşulları 16 kişinin ölümüne yol açarken, bugün 3000'i aşkın uçak seferi iptal edildi. Hafta sonunda da binlerce uçuş iptal edilmişti.

Chicago dahil bölgedeki birçok kentte kar yüzünden okullar kapatıldı. Yetkililer çok gerekli olmadıkça dışarı çıkılmamasını salık veriyor.

New York'un JFK Havaaalanı'nda Toronto'dan inen bir uçak pistte manevra yaparken kayarak kara saplandı. Kazada yaralanan olmadı; ancak New York'un ana havaalanında uçuşlar, buzlanmadan dolayı yaklaşık 2 saat durduruldu.

Salı gününe kadar sürmesi beklenen dondurucu soğuklar, kuzey kutbundan gelen ve saat istikametinin tersi yönde hareket eden yoğun hava dalgasından ya da bilimsel adıyla, 'kutbi girdap'tan kaynaklanıyor.

Meteoroloji yetkilileri, ABD'nin kuzey ve orta bölgelerinde hissedilen ısının, rüzgarın da etkisiyle -51 dereceye kadar inebileceğini tahmin ediyor.

Kansas City'de bu sabah ısı -22'ye düştü. Kentte daha önce en düşük hava sıcaklığı 1912 yılında, -25 olarak kayda geçirilmişti.

ABD'nin doğusunda da yoğun kar yağışı görülüyor. Kardan en çok etkilenen kentlerden Boston'da kar kalınlığı 45 cm. civarında.

Kuzey Amerika en son 1994 yılında kutbi girdabın etkisi altına girmişti.