Irak hava saldırısında 25 militan öldürüldü

Irak'ın Anbar vilayetinde çatışmalar sürerken askeri güçler, Ramadi'de düzenledikleri hava saldırısında el Kaide ile ilişkili 25 militanı öldürdü.

Bununla birlikte savunma bakanlığı siviller arasında kayba yol açılabileceği kaygısıyla Felluce'ye yönelik operasyonun geciktirildiğini kaydetti.

Geçen hafta sonunda Felluce'nin kontrolü el Kaide militanlarının ve müttefikleri olan bazı Sünni aşiretlerin eline geçmişti.

Son günlerde Anbar vilayetinde meydana gelen çarpışmalar, son yıllarda Irak'ta tanık olunan en şiddetli çatışmalar arasında sayılıyor.

Irak Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed el Askeri, yerel medyaya, Irak hava kuvvetlerinin Ramadi'de ağır silahlar taşıyan taşıtları hedef aldığını ve roket saldırısıyla 25 "silahlı şahsın" öldürüldüğünü bildirdi.

Ramadi kentinin, el Kaide ile ilişkili Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı yerel güvenlik güçleriyle birlikte mücadele veren güçlü Sünni aşiretlerin kontrolü altında olduğu belirtiliyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Ramadi aşiretleri, öteden beri Şiilerin önderliğindeki merkezi hükümetle sorunlar yaşamakla birlikte, el Kaide'nin her türlü varlığına son vermek amacıyla, önde gelen Irak askeri liderleriyle anlaşmalarını tazelemişti.

Ancak Felluce'nin büyük kısmının Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolü altında olduğu belirtiliyor. Başbakan Nuri Maliki, söz konusu militan gruplarının bölgeden atılması için halka çağrıda bulunmuştu. Maliki, dün televizyondan aktarılan açıklamasında, "Felluce halkı teröristleri kentten atarsa askeri harekata hedef olmaktan kurtulur. Yaşadıkları bölge silahlı çatışma tehlikesi altında kalmaz." demişti.

Felluce'de yaşayan yüzlerce kişi hükümet güçlerinin topçu ateşi ve hava saldırılarından kaçtı.

Bu arada el Kaide ile ilişkili militanlar, bölgedeki Sünni aşiretleri, kendilerini desteklemeye çağırıyor ve kentten kaçan ailelerin geri dönmesini istiyor.

İlgili haberler