Fed'in ilk kadın başkanı Senato'dan onay aldı

Amerikan Senatosu, Merkez Bankası başkanlığına aday gösterilen ilk kadın olarak tarihe geçen Janet Yellen'a onay verdi.

Böylece 1 Şubat tarihinde ipleri Ben Bernanke'den devralması beklenen Yellen'ın önündeki son engel de kalkmış oldu.

Senato 56'ya karşı 26 oyla Janet Yellen'a desteğini açıkladı. Çok sayıda sandalye ABD'nin orta ve doğu bölgelerini etkisi altına alan olağanüstü soğuk hava nedeniyle boştu.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in 100 yıllık tarihinde başına ilk kez bir kadın geçecek.

Senato'dan çıkan sonuçtan memnuniyetini dile getiren Barack Obama, Janet Yellen'ı ''ekonomi ve mali konularda politika üretmenin temel nedeninin Amerikan işçisinin ve ailesinin hayatını, işini ve yaşam standartlarını iyileştirmek olduğunu bilen'' bir kişi olarak tanımladı.

Eski ekonomi profesörü

Aslen New York'lu olan Janet Yellen, eski Amerikan Başkanı Bill Clinton'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin başkanığını yürütmüş ve California Üniversitesi, Berkeley kampüsünde ekonomi profesörlüğü yapmıştı.

Senato'daki oylamadan önce yapılan konuşmalarda çok sayıda senatör Janet Yellen'ın işsizlik konusundaki hassasiyetinden övgüyle bahsetti.

Yellen, son sekiz yıldır görevde bulunan Ben Bernanke'nin boşalan koltuğuna geçtiğinde kendisini zorlu kararlar bekliyor olacak.

Çoğu gözlemci, Janet Yellen'ın da selefi gibi kısa vadeli faiz oranlarını düşük tutarak Amerikan ekonomisini canlı tutma politikasını sürdüreceğini tahmin ediyor.

Fakat mali krize karşı Fed'in aldığı olağanüstü önlemlerin er geç sona erdirilmesi gerek. Bu noktadan sonra Janet Yellen'ı zorlu kararların beklediği düşünülüyor.

Yellen, Fed'in şu an her ay 75 milyar dolar tutarındaki tahvil alma programının güçlü bir destekçisi olarak biliniyor.

Zor kararlar

Amerikan Merkez Bankası bu program dahilinde özellikle konut kredilerine bağlı tahvilleri satın alarak uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmayı ve bu sayede yatırımcıları en başta emlak piyasasına yönlendirmeyi amaçladı.

Fed, düşük faizlerin yatırımcıları tasarruftan ziyade ellerindeki parayı kullanmaya iteceğini ve bunun da yeni istihdam olanakları yaratacağını planladı.

Aralık ayına dek ayda 85 milyar dolar olan tahvi satın alma programı bu tarihten beri 10 milyarlık bir indirimle 75 milyar dolarda seyrediyor.

Bu miktar kademe kademe daha aşağı çekilecek. Bunun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğine karar verecek olan kişi ise Janet Yellen olacak.

Yellen'ın para arzına ilişkin kararlarıı yalnız ABD'de değil, küresel piyasalarda da sıcak para akışını etkileyeceği için yakından takip ediliyor olacak.

İlgili haberler