Olimpiyatlardaki ilk Türk kadın, Prof. Çambel öldü

Eskrimde Türkiye'yi temsil eden Halet Çambel (solda) ve Suat Fetgeri Aşeni. Berlin 1936 (Murat Akman arşivi)
Fotoğraf altı yazısı,

Eskrimde Türkiye'yi temsil eden Halet Çambel (solda) ve Suat Fetgeri Aşeni. Berlin 1936 (Murat Akman arşivi)

Arkeolog ve yazar, İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Halet Çambel, 98 yaşında öldü.

İstanbul'daki evinde ölü bulunan Çambel, aynı zamanda Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcuydu.

Çambel, iki yıl önce BBC Türkçe'den Aylin Bozyap'a verdiği mülakatta 20 yaşında bir arkeoloji öğrencisi iken eskrimci olarak 1936 Berlin Olimpiyatları'na katılışını şöyle anlatmıştı:

"...Birinci Dünya harbi çocuğuyken çok zayıftım. Hep bana ölecek gibi bakarlardı. Üst üste kazaklar ve yün çoraplar giydirirlerdi. Ben de böyle olmayacak diye evden gizlice okulda üzerimdeki kalın giysileri çıkartıp kendimi güçlendirmeye karar verdim. Ve bu arada spor yapmaya başladım. Okuduğum Almanca kitaplarda şövalyeler dönemi beni etkiledi. Eskrime bu nedenle başladım. O zaman okulda halk oyunları, dans gibi çeşitli etkinlikler vardı ama ben eskrimi seçtim. Hocamız Nadoski adında Beyaz Rus subayı idi."

"O yıl Olimpiyatlara gidileceği belli değildi. Gitme kararı federasyonca son anda verildi. Bizi olimpiyata hazırlık amacıyla Macaristan’a götürüp kampa soktular. Gayet esnek, etkili bir üslübu olan İstanbul’daki hocamız Nadolski'yi götürmeyip bizi Peşte’deki spor okulunda bir Macar hocaya teslim ettiler. Sert bir stili olan Macar hoca yüzünden kendi kendi stilimizi kaybettik. Ve yeni bir teknik kazanamadık."

"Almanya'da bize verdikleri Alman mihmandar sporcu kız, Bizi Hitler’e takdim etmeyi önerdi. Biz de 'Hitler rejimi olunca gelmezdik. Ancak hükümetimiz bizi gönderdiği için mecburen geldik' dedik. Bu yüzden mihmandarımızın önerisini kabul etmedik."