İntihar yelekli 10 yaşındaki Afgan kız: Ailem zorladı

Afganistan'da bir kız çocuğu, ailesince, Helmand eyaletindeki bir polis kontrol noktasına intihar saldırısı yapmaya zorlandığını anlattı.

Spozmay adıyla anılan çocuk, BBC'ye yaşadıklarını anlatırken, babası ile ağabeyinin kendisini dövdüğünü ve intihar yeleği giymeye zorladıklarını söyledi.

Kız çocuğu geçen Pazartesi günü intihar yeleği giydiğini farkeden bir Afgan askeri tarafından, Helmand eyaletinin yönetim merkezi Leşker Gah'da "koruyucu gözaltı"na alınmıştı.

10 yaşlarındaki çocuk Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den kendisine yeni bir ev bulmasını istedi.

Başkanlık sözcüsü, çocuğun ancak aşiret liderleri tarafından güvenliği garanti edilirse ailesine iade edilebileceğini söyledi.

Afgan polisi, Spozmay'ın önde gelen bir Taliban komutanının kızkardeşi olduğu ve bu komutan tarafından saldırıya teşvik edildiği kanısında.

'Köle muamelesi'

BBC'ye konuşan Spozmay, saldırıya girişmeye çok korktuğunu ama ağabeyinin kendisini ikna etmek için, sadece hedeflediği kişilerin öleceğini söylediğini aktardı.

Babasının eve dönmesi için çağrı yaptığını ama dönmeyeceğini söyleyen Spozmay, "Gitmektense kendimi öldürürüm" dedi.

"Gene aynı şeyler olacak. Bana söylediler. 'Bu sefer yapmazsan, bir daha yaptıracağız' dediler" diye ekledi.

Okuma yazma öğrenmesine izin verilmediğini anlatan kız, "Evdeki her işi ben yapıyordum. Yemek pişirmek, evi temizlemek. Bana köleymişim gibi kötü davranıyorlardı" diyor.

Devlet Başkanı Karzai'ye seslenen Spozmay, "Allah beni intihar bombacısı olayım diye yaratmadı. Devlet Başkanından beni iyi bir yere yerleştirmesini istiyorum" dedi.

Karzari, olayla ilgili olarak Taliban'ı suçladı ama Taliban, saldırı planıyla ilişkisi olmadığını söylüyor.

İlgili haberler