Gazetecilerden Mısır'a: El Cezire çalışanlarını bırakın

Çeşitli ülkelerden 40'ı aşkın gazeteci ortak bir çağrı yaparak, Mısır'da Müslüman Kardeşler'e destek oldukları suçlamasıyla gözaltında tutulan El Cezire çalışanı meslektaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

BBC, New York Times ve CNN'den tanınmış gazetecilerin de imzasını koyduğu çağrıda üç El Cezire mensubunun maruz kaldığı "keyfi gözaltı" uygulamasının son bulması isteniyor.

Bazıları Mısır'da beş ayı aşkın süredir tutulmakta olan basın mensuplarının serbest bırakılmasını da isteyen gazeteciler "Bu gazetecilerin gözaltında tutulması Mısır'da basın özgürlüğüne gölge düşürmüştür" diyorlar ve şöyle sürdürüyorlar:

"Biz, gazetecilerin haklarına saygı gösterilmesi ve serbest bilgi akışına izin verilmesinin durumun daha anlaşılması bakımından hayati önem taşıdığına ve bunun da hem bütün Mısırlıların, hem de dünyanın çıkarına olduğuna kuvvetle inanıyoruz."

BBC'nin Ortadoğu editörü Jeremy Bowen ve en kıdemli uluslararası muhabiri Lyse Doucet de metne destek verenler arasında.

CNN'in en kıdemli dış muhabiri Christiane Amanpour, Associated Press'in kıdemli baş editörü John Daniszewski, New York Times gazetesinin dış haberler editörü Joseph Kahn ve Economist'in Ortadoğu bürosu şefi Max Rodenbeck de çağrıya katılıyor.

'Terör örgütü üyeliği'

El Cezire İngilizce çalışanları Bahir Muhammed, Muhammed Fehmi and Peter Greste hakkında, 31 Aralık günü, 15 gün gözaltında tutma kararı verilmişti. Bu süre geçen Perşembe günü 15 gün daha uzatıldı.

Gazetecilerin çağrısıyla birlikte dağıtılan basın açıklamasında üç basın mensubunun kötü koşullarda gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Henüz haklarında resmen bir suçlama getirilmiş ve dava açılmış değil, ama gelen haberler üç gazetecinin savcılar tarafından, Müslüman Kardeşler kasdedilerek "yasadışı bir terör örgütüne üye olmak" ve örgütün propagandasını yapmakla suçlandıklarına işaret ediyor.

Gazetecilerin aynı zamanda "milli çıkarları zedeleyici yalan haberler" yapmakla da suçlandıkları belirtiliyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) adlı uluslararası meslek örgütünün verdiği bilgilere göre, şu anda Mısır'da beş ayı aşkın süredir gözaltında tutulan başka gazeteciler de var. El Cezire'den Muhammed Bedir ve Abdullah el Şami, Rassd İnternet Haber'den Mahmud Aldel Nabi ve serbest foto muhabiri Mahmud Ebu Zeyid'in isimleri sayılıyor. Türkiye'den TRT muhabiri Metin Turan ise yakında serbest bırakılmıştı.

İlgili haberler