Fransa'nın 'First Lady'si hâlâ hastanede

Medyada Cumhurbaşkanı François Hollande'ın gizli bir sevgilisi olduğu yolunda haberler çıktığından bu yana hastanede olan Fransa'nın "First Lady"si Valerie Trierweiler'in bir süre daha yatacağı açıklandı.

Trierweiler geçen Cuma günü Hollande'ın oyuncu Julie Gayet ile ilişkisi olduğu yolunda haberler yayımlanması üzerine "dinlenmek ve bazı testler yaptırmak için" hastaneye yatmıştı.

Cumhurbaşkanı Hollande hakkındaki iddiaları reddetmedi, fakat özel hayatının mahremiyetinin ihlal edildiğinden şikayet etti.

Muhafazakar muhalefet lideri Jean-François Cope ise olayın Fransa'nın "dışarıdaki imajını" sarstığını söylüyor.

Fransız Haber Ajansı AFP Valerie Trierweiler'in hastaneden bugün taburcu olmasının beklendiğini bildirmişti.

Siyasi yorumcular Hollande'dan partneri Valerie Trierweiler ile ilişkisine açıklık getirmesini istediler.

Fransa basını da haberlerinde, Elysee Sarayı'nın hemen yakınında cumhurbaşkanı ile Julie Gayet'in buluştukları öne sürülen apartman dairesi hakkında sorulara yer veriyor.

Dairenin Gayet'in Korsika mafyası ile ilişkili olduğu söylenen bir başka oyuncu arkadaşına ait olduğu haberleri çıktı.

Salı günü Hollande'ın ekonomiyi canlandırma planlarıyla ilgili bir basın toplantısı yapması bekleniyor, ama toplantıya şimdiden cumhurbaşkanının özel hayatının gölgesi düşmüş gibi.

Hollande ve kadınlar

Fransız medyası kadınlarla ilişkilerinin Hollande'ın aleyhine bir etki yarattığını yazıyor.

Kamuoyu yoklamaları daha şimdiden Hollande'ın bir kuşağın en sevilmeyen cumhurbaşkanı olduğuna işaret ediyor. Geçen Perşembe günü yapılan bir anket, Fransızların sadece dörtte birinin cumhurbaşkanına güvendiğini ortaya koydu.

Ne var ki, kamuoyu yoklamaları bir yandan da Fransız kamuoyunun siyasetçilerin özel yaşamına ilişkin haberlerin yayımlanmasından hoşlanmadığını da ortaya koyuyor.

Ifop-JDD tarafından yapılan ve Pazar günü yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, her dört Fransızdan üçü, aşk ilişkilerinin, Hollande'ın özel meselesi olduğunu düşünüyor.

Fransa'da aslında özel yaşamı mahremiyeti çok sıkı yasalarla konunuyor, ama yıllar içinde bunun sınırları küçük küçük adımlarla genişletildi.

İlgili haberler