Hollande, 'First Lady' sorusunu geçiştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, oyuncu Julie Gayet ile aşk ilişkisi olduğu haberinin yayılmasının ardından ilk defa gazetecilerin karşısına çıktı.

Basın toplantısının resmi konusu yeni ekonomi planları olmasına rağmen, Elysée Sarayı'ndaki salonu dolduran yaklaşık 500 gazetecinin merak ettiği soru, gizli ilişki haberini duyunca hastaneye kaldırılan partneri Valerie Trierweiler ile ilişkisinin sürüp sürmeyeceğiydi.

Hollande yaklaşık yarım saat süren konuşmasında, ekonomiyi yeniden düzenleme planlarını özetledi.

Daha sonra gelen soru üzerine Hollande, "hayatının zor bir döneminde" olduğunu belirterek, bu soruya cevap vermek için doğru yerde olmadığını savundu ve "Özel meseleler özel olarak ve saygı ile ele alınmalıdır." dedi.

Telif hakkı AFP

Hollande, partneri Trierweiler'ın 'First Lady' olarak kalıp kalmayacağıyla ilgili soruları, Şubat ayındaki Washington ziyareti öncesinde açıklığa kavuşturacağını sözlerine ekledi.

Haber nedeniyle "son derece içerlemiş" olduğunu dile getiren Fransız lider, bu rağmen dergiyi dava etmeyi düşünmediğini söyledi.

Trierweiler, 'First Lady' unvanıyla Elysée Sarayı'nda yaşıyor ve 6 kişilik ekibinin masrafları kamu tarafından karşılanıyor.

Fransız kamuoyu, Trierweiler'in unvanını taşımayı reddetmesi halinde Hollande'ın ABD ziyaretine yalnız gidip gitmeyeceğini merak ediyor.

Yalanlamamıştı

Fransa Cumhurbaşkanı, Closer dergisinin oyuncu Julie Gayet ile ilişki yaşadığı haberini yalanlamamış ve özel hayatına tecavüz edildiğini söylemekle yetinmişti.

Telif hakkı AFP

Paris'teki BBC muhabiri Hugh Schofield, basın toplantısının son derece planlı olduğunu ve Hollande'ın vereceği cevapların önceden hazır olduğunu belirtiyor.

Hollande, Fransa ekonomisinin son 10 yıldır zayıfladığını belirterek, verimliliği artırmayı, şirketlere yönelik vergileri azaltmayı ve sosyal giderleri kısmayı çözüm yolu olarak gösterdi.

"Sorumluluk anlaşması" adı verilen yeni ekonomi politikayı savunan Fransız lider, bu politikayı işçi sendikaları ve işveren örgütleri ile müzakere edeceklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, şirketler ve serbest çalışanlar tarafından ödenen aile katkı payının kaldırılması gibi düzenlemelerle, 2017 yılında primlerde 30 milyar euro indirim yaşanacağını kaydetti.

Hollande, 2013 sonunda artma eğilimine giren işsizliğin düşürüleceğini vaat etti.

Hollande'ın kamu maliyesini düzeltmek için alacağı önlem ise 2015-2017 döneminde kamu harcamalarından 50 milyar euro (68 milyar dolar) tutarında kesintiye gitmek.

2012'de tasarrup paketi önerilerine karşı söylemiyle destek bulup iktidara gelen Hollande döneminde Fransa ekonomisinin açık ve borç oranı Avrupa Birliği sınırlarının üzerine çıktı. Ekonomik büyüme ise geçen yıl %0,2 düzeyinde kaldı.

Popülaritesi ekonomik sorunlar nedeniyle düşen Hollande'ın aşk hayatıyla ilgili son haberler nedeniyle iyice halkın gözünden düşebileceği belirtiliyor.

Diğer yandan, Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa ortak uçak şirketi Airbus'ı örnek göstererek, yenilenebilir enerji tedariği modeline geçmek için Almanya'yla ortak bir şirket kurulmasını önerdi.

İlgili haberler