Türkiye'de El Kaide operasyonu

Telif hakkı Hurriyet

İnsani Yardım Vakfı İHH'nin Kilis'teki bürosu ve deposuna sabah saatlerinde yapılan polis baskınının El Kaide'nin Türkiye yapılanmasına yönelik operasyonun bir parçası olduğu belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Van merkezli operasyonda, İstanbul, Kilis, Adana, Gaziantep ve Kayseri'de eş zamanlı operasyonlar yapıldı.

Aralarında İHH’nın Kilis Bürosu’nun da bulunduğu çok sayıda adreste arama yapılırken, El Kaide’nin 5 üst düzey yöneticisinden 2’sinin gözaltında olduğu, 3’ünün ise Suriye’ye kaçtığı ileri sürüldü.

Çatışma riskine karşı olağanüstü önlemler alındığı, yüzlerce polis ve jandarmanın operasyonda görev aldığı belirtiliyor.

Kilis Valisi ve Emniyet Müdürü'nün operasyon hakkında bilgisi olmadığı ve Van Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle Van'dan gelen ekibin operasyonu yaptığı iddia edildi.

İHH'nin Avukatı Uğur Yıldırım da, Sabahleyin yapılan arama 2012 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında yapıldı.Bu kapsamda, Kilis ofisinde 9 aydır çalışan normal bir işçimiz ile ilgili kendisinin ev adresinin olduğu iddiasıyla, arama kararı henüz geldi, bu arama kararında mahkemeye ilgili kişinin ev adresi olarak İHH Kilis Ofisi verilmek suretiyle, mahkeme yanıltılmak suretiyle alınan bir yargı kararıdır" dedi.

Avukat Yıldırım ayrıca, aramayı yapan polisler hakkında soruşturma başlatıldığını ve iki savcının görevlendirildiğini savundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Yıldırım'ın polisler hakkında soruşturma açıldığı iddiasını yalanladı.