ABD'den İsrail Savunma Bakanı'na tepki

Telif hakkı AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Orta Doğu’daki barış sürecine ilişkin önerilerine, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’un yaptığı “saldırgan” yorumlara Washington’dan kınama geldi.

İsrail gazetesi Yediot Ahronot’un aktardığına göre Moşe Yaalon, Kerry’in “anlaşılmaz bir takıntı ve mesih inancıyla” hareket ettiğini söyledi.

Yaalon, sözlerinin gazetede yayımlanmasından sonra özür diledi.

Beyaz Saray da “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine desteği göz önünde alındığında Yaalon’un sözlerinin uygunsuz” olduğu açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklaması, ABD’den İsrail’e yönelik ender sitemlerden biri olarak görülüyor.

Açıklamada, ABD ve İsrasil’in Filistinlilerle barış görüşmelerinin ilerlemesi yönünde “ortak bir amaçları” olduğu belirtildi ve “Dışişleri Bakanı Kerry’nin bu bu yöndeki çabalarını takdir ediyoruz” dendi.

Yaalon’un söylediği iddia edilen sözler ilk olarak Yediot Ahronot gazetesinde yayımlandı.

Yaalon, Kerry’nin İsrail’e sunduğu güvenlik planının “üzerinde yazıldığı kağıt kadar bile değeri olmadığını” söyledi.

'Bana hiçbir şey öğretemez'

Gazete Yaalon’un şu sözlerini aktardı: “Bize kararlı gelen John Kerry, anlaşılamaz bir takıntı ve mesih inancı ile hareket ediyor, bana Filistinlilerle olan çatışmayla ilgili hiçbir şey öğretemez.”

Telif hakkı AP

İsrail gazetesi, Yaalon’un bu yorumu ABD ve İsrail arasındaki özel görüşmelerde yaptığını belirtiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Savunma Bakanı Yaalon’u Kerry’nin tekliflerini yanlış tanıtmakla suçladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklama şöyle:

“Dışişleri Bakanı Kerry ve ekibi, ABD’nin derin kaygıları ve İsrail ile İsrail halkının güvenliğine duyduğu derin bağlılık nedeniyle İsrail için güvenli bir barışın teşvik edilmesi için hiç durmadan çalışıyor ve çaba gösteriyordu. Kerry’nin gerekçelerini sorgulamak ve tekliflerini saptırmak, yakın bir müttefikimizin savunma bakanından beklediğimiz bir şey değil.”

Yaalon’un yorumlarına İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’tan da eleştiri geldi.

Netanyahu meclisteki konuşmasında sağcı Likud Partisi’ne üyesi olan Yaalon’a atıfta bulunup “ABD ile anlaşmazlıklarımız olduğunda bile meseleyle yakından ilgilenmişler ve kişiselleştirmemişlerdir” dedi.

İsrail 'askeri varlık' talep ediyor

Kerry, geçen yıl Temmuz’da tekrar başlayan İsrail-Filistin barış görüşmelerini hızlandırma amacıyla son aylarda Orta Doğu’ya bir dizi ziyaret düzenledi.

Fakat görüşmelerin ilerlediğine ilişkin henüz güçlü bir işaret yok.

Telif hakkı AP

Kerry, barış anlaşmasının “çerçevesinin” belirlenmesi amacıyla aybaşında İsrail ve Filistinli temsilcilerle bir araya gelmişti.

Amerikalı yetkililerin aktardığına göre ABD Dışişleri Bakanı, güvenlik, sınırlar, Kudüs ve Filistinli mülteciler dâhil birçok ana sorunda uzlaşma sağlanması ve Nisan ayında kapsamlı bir anlaşmanın imzalanmasını umuyordu.

Kerry’nin teklifleri arasında Ürdün Vadisi’ndeki güvenlik düzenlemelerinin de yer aldığı haberleri geliyor.

Fakat İsrail’in, Filistinlilerle varılacak her türlü anlaşmada askeri varlığını korumayı talep ettiği belirtiliyor.

Barış görüşmeleri devam ederken İsrail geçen hafta Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bin 400 yeni Yahudi yerleşimi inşa edileceğini duyurdu.

Filistinli müzakereci Saeb Erekat, İsrail’in bu adımı için “İsrail barış çabalarını yerle bir etmeye olan bağımlılığını açıkça gösteriyor” dedi.

Daha önceki müzakereler, yeni yerleşim tartışmaları nedeniyle sona ermişti.

İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü 1967’deki işgalinden sonra 100 farklı yerleşimde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşamaya başladı. Yerleşimler, uluslararası hukuk kurallarına göre yasadışı kabul ediliyor fakat İsrail karşı çıkıyor.

İlgili haberler