Kilis TEM Müdürü görevden alındı

Türkiye'de El Kaide'ye karşı yürütülen operasyon kapsamında İnsani Yardım Vakfı İHH'nin Kilis bürosuna yapılan baskının ardından, Kilis Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Devlet Çıngı görevden alındı.

İnsani Yardım Vakfı İHH'nin Kilis'teki bürosu ve deposuna sabah saatlerinde yapılan polis baskınında da yer aldığı belirtilen Çıngı'nın valilik kararıyla görevden alındığı söyleniyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında 6 ayrı kentte yapılan eş zamanlı El Kaide operasyonunda Van'da 18 kişinin gözaltına alındı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İHH'nin Avukatı Uğur Yıldırım "Sabah yapılan arama 2012 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında yapıldı. Bu kapsamda, Kilis ofisinde 9 aydır çalışan normal bir işçimiz ile ilgili kendisinin ev adresinin olduğu iddiasıyla, arama kararı henüz geldi, bu arama kararında mahkemeye ilgili kişinin ev adresi olarak İHH Kilis Ofisi verilmek suretiyle, mahkeme yanıltılmak suretiyle alınan bir yargı kararıdır" dedi.

Avukat Yıldırım ayrıca, aramayı yapan polisler hakkında soruşturma başlatıldığını ve iki savcının görevlendirildiğini savundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Yıldırım'ın polisler hakkında soruşturma açıldığı iddiasını yalanladı.