Suriyeli ve Batılı istihbarat yetkilileri 'Şam'da görüştü'

Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdad BBC’ye yaptığı açıklamada, Batılı istihbarat kuruluşlarının, radikal İslamcı gruplarla mücadele görüşmeleri için Şam’ı ziyaret ettiklerini söyledi.

Mikdad, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesi için baskı yapan Batılı güvenlik yetkilileri ile politikacılar arasında bölünme olduğunu ifade etti.

Esad'a karşıtı mücadele eden muhalif gruplar arasında radikal İslamcı örgütlerin güçlenmesi uluslararası toplumda kaygı yaratıyordu.

Gelecek hafta Cenevre’de düzenlenecek barış görüşmelerine Suriye hükümeti yetkilileri katılacaklarını duyurdu fakat ana muhalefet grubu Suriye Ulusal Koalisyonu, katılıp katılmayacakları konusunda henüz bir karara varamadı.

Muhabirler, muhalefetteki düzensizliğin Batı’yı öfkelendirdiğini ve Suriye hükümetine olan güveni güçlendirdiğini ifade ediyor.

Telif hakkı Reuters

Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Mikdad, BBC’ye verdiği mülakatta Batılı hükümetlerin "sonunda Devlet Başkanı Esad’ın liderliğinden başka bir alternatif olmadığını anladıklarını" söyledi.

Mikdad, ‘İngiltere istihbaratı dâhil Batılı istihbarat örgütlerinin yakın zamanda Şam’ı ziyaret edip etmediği’ yönündeki bir soruya, “Ayrıntıları vermeyeceğim ama evet, çoğu Şam’ı ziyaret etti” cevabını verdi.

“Batılı ülkelerin diplomatlarını Suriye’ye geri göndermeleri konusunda Suriye hükümetine talepte bulunulup bulunmadıkları” sorusunu da Mikdad şöyle yanıtladı:

“Evet, bize böyle yaklaşımlarda bulunan çok sayıda ülke var. Tabi bazıları Cenevre’yi bekliyor, bazıları ‘olasılıkları inceliyoruz’ diyor, bazıları da ‘güvenlik önlemleri konusunda işbirliği yapmak istiyoruz’ diyor çünkü Batı Avrupa’dan Türkiye’ye, Suriye’ye gönderdikleri teröristler kendilerine yönelik gerçek bir tehdit oluşturdu.”

'Suriye istihbaratının en yetkin ismi Memlük de vardı'

İngiltere Dışişleri Bakanlığı BBC’ye istihbarat meseleleriyle ilgili yorum yapmayacaklarını söyledi.

Fakat BBC muhabiri Lyse Doucet, bilgi sahibi kaynakların Batılı ve aralarında Suriye Ulusal Güvenlik biriminin başındaki isim Ali Memlük’ün de bulunduğu Suriyeli istihbarat yetkilileri arasındaki görüşmeleri doğruladığını aktardı.

Avrupa’dan gelen yabancı İslamcı savaşçıların sayısının artmasının ortak endişe olduğunu belirten Doucet, yine de Batı’nın Suriye’deki iç savaşın sorumlusu olan bir rejimle ortak amaçları doğrultusunda hareket etmeye ne kadar hazır olduğunun ise belirsiz olduğunu söyledi.

Suriye Ulusal Koalisyonu’ndan bir yetkili hafta içinde yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere’nin Cenevre’ye gitmelerini söylediğini, aksi halde yardımı keseceklerini uyarısında bulunduklarını dile getirmişti.

Diğer yandan, Suriye’deki insani krize para toplanması için Çarşamba günü Kuveyt’te yardı konferansı düzenlenmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler, gelecek yıl içinde şimdiye kadar bir kriz için talep edilen en yüksek miktar olan 6.5 milyar dolar toplanması çağrısında bulunuyor.

BM verilerine göre Suriye’de çatışmaların sürdüğü üç yılda dokuz milyondan fazla Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kaldı ve 100 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

İlgili haberler