Barroso: AB içinde serbest dolaşım hakkı kısıtlanamaz

Jose Manuel Barroso Telif hakkı AFP Getty

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa vatandaşlarının iş aramak amacıyla Birlik sınırları içinde serbestçe dolaşım hakkına sahip olmaları ilkesini kuvvetle savundu.

Barroso, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, insanların Birlik bünyesinde serbestçe dolaşabilmelerinin, tek bir pazar oluşturulması fikrinin vazgeçilemeyecek direklerinden biri olduğunu vurguladı ve bu hakkı sınırlamak isteyenleri, şovenizm ve korku tellallığı yapmakla suçladı.

Jose Manuel Barroso'nun konuşması, birçoklarınca, İngiltere hükümetini hedef alan bir eleştiri olarak değerlendirildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Romanya ve Bulgaristan'dan, iş bulmak ya da sosyal yardımlardan yararlanmak istediklerine inanılan çok sayıda göçmenin gelmesi olasılığına değinerek, Birlik içinde serbest dolaşım özgürlüğünün sınırlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Ancak şimdilik bunun gerçekleşeceğini gösteren bir eğilim mevcut değil.

Barroso, bugün Strasbourg'da yaptığı konuşmada İngiltere'nin veya diğer ülkelerin ismini açıkça vermedi; "kalıplaştırmalara ve efsanelere yer vermeyelim." dedi.

İngiltere Başbakanı Cameron'ın sözcüsü, Barroso'nun konuşmasına tepkisi sorulduğunda, "bu konuda kaygısını dile getiren tek ülke İngiltere değil. Almanya, Avusturya, Hollanda ve İtalya da, İngiltere'nin görüşlerini paylaşıyor ve serbest dolaşım ile sosyal güvenlik konularının masaya getirilmesini istiyor." yanıtını verdi.

İlgili haberler