Erdoğan: 17 Aralık darbe girişimidir

Telif hakkı AFP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını "darbe girişimi" ve "Türkiye'ye yönelik bir ihanet" olarak niteledi.

Altıncı Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap eden Erdoğan, "Bu bir yolsuzluk operasyonu değildir. Yolsuzluk operasyonu adı altında bir darbe girişimidir. Bizim yolsuzluklar konusunda ne kadar hassas olduğumuz biliniyor. Yolsuzlukların egemen olduğu bir ülkede milli gelir 10 yıl içinde 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkarılabilir mi?" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"17 Aralık süreci bir paket içinde birkaç hedefi vurmak istemiştir. Ambalajda yolsuzluk iftirası varken, paketin içinde demokrasiye, siyasete, çözüm sürecine ve dış politikaya yönelikti. Adeta düğmeye basılmış gibi içerde ve dışarda operasyona destek veren kesimler var."

"Gerek o malum örgüt ve müttefikleri şunu yapıyorlar. Ekonomiye ağır darbe vurmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin enerji politikalarını sabote etmeye çalışıyorlar. Dış politikada elimizi zayıflatmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin demokrasi yürüyüşünü engellemek istiyorlar. Bu operasyonda hedef parti, hükümet değil, bir ülkedir. Hedef hükümet ya da parti değil, Türkiye’dir."

'Mücadele yargıyla değil'

Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'yla (HSYK) ilgili düzenlemelerle ilgili olarak da bu yöndeki çalışmaları yaparken farklı ülkelerdeki uygulamaları incelediklerini belirtti:

"Örneğin AB ülkelerinde, HSYK ile ilgili oturmuş bir sistem yokken, her ülke kendine ait bir düzenleme yaparken, Türkiye’nin HSYK düzenlemesiyle ilgili beyanatta bulunmak kimsenin haddi değildir. A’dan Z’ye inceledik. Bir bakıyoruz ki oralarda seçilmişin ciddi manada etkisi var. AB’nin müktesebatına dair tespitler, kusura bakmasınlar, bize yutturacakları bir şey değil. Biraz okuma yazma biliyoruz."

Erdoğan, yargıyla değil, "yargının içindeki illegal örgütlenmeyle mücadele ettiklerini" belirterek "Emniyet ve yargı başta olmak üzere diğer kurumlar içinde inşa ettikleri korku imparatorluğunun deşifre edilmesi gerekir" diye konuştu.

'El Kaide'nin karşısındayız'

Başbakan Erdoğan "terör üzerinden de bir oyun oynandığını" ve Türkiye'nin "teröre destek verdiği" propagandasının yapıldığını belirterek "Ancak bu oyun da tutmayacak. Terör ve terör örgütlerinin önündeki hiçbir sıfatı önemsemeyiz. Dini, bölücü, etnik hiçbir terörü kabul etmiyoruz. Terörü her zaman şiddetle kınarız. Yok El Kaide'dir, yok El Nusradır, yok şudur yok budur. Biz hepsinin karşısındayız." dedi.

Emniyet'te 500 kişinin yeri değiştirildi

Bu arada, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 500 kişinin görev yeri değiştirildi.

Hürriyet gazetesine göre, polis ve sivil memurlar, nerede görevlendirildiklerini öğrenmek isteyince bilgisayarlar aşırı yüklenme nedeniyle kilitlendi.

İlgili haberler