'Düzenbaz' ve 'Yerçekimi' Oscar için yarışacak

Telif hakkı BBC World Service

Bu yılki Oscar ödülleri yarışı, 10'ar dalda aday gösterilen dolandırıcılık hikayesi American Hustle (Düzenbaz) ve uzay filmi Gravity (Yerçekimi) arasında geçecek.

'Düzenbaz' filminin oyuncuları Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence oyunculuk ödüllerinin dördünde de aday gösterildiler.

'Düzenbaz' ayrıca, 'Yerçekimi' ile birlikte en iyi film dalında da aday gösterildi. 'Yerçekimi'nin yönetmeni Alfonso Cuaron ile kadın başrol oyuncusu Sandra Bullock da, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu dallarındaki adaylar arasında.

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret) filmi, en iyi yönetmen ve en iyi film dalları dahil 9 dalda Oscar'lara aday gösterildi.

Filmin İngiliz yönetmeni Steve McQueen, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Çok heyecanlıyım. 9 dalda adaylık, inanılmaz birşey! Çok çalıştık ve şimdi bu konumda olmak, bizim için bir ayrıcalık" dedi.

Bir başka İngiliz yapımı, Philomena, en iyi film dahil olmak üzere dört dalda Oscar'a aday gösterildi.

En iyi film Oscar'ına aday gösterilen diğer filmler arasında Captain Phillips (Kaptan Phillips), Nebraska, The Wolf of Wall Street (Para Avcısı), Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü) ve Her yeralıyor.

Oscar ödülleri 2 Mart gecesi Los Angeles'teki Dolby Tiyatrosunda yapılacak törenle açıklanacak.

İlgili haberler