Taliban: Afganistan'da NATO'ya karşı zafer kazanacağız

John Simpson

Afganistan'daki Taliban hareketinin sözcüsü, NATO öncülüğündeki güçlere karşı zafer kazanacaklarından emin olduklarını ve zaten ülkenin büyük bir kesimini kontrol altına almış olduklarını söyledi.

BBC'den John Simpson'ın sorularını telefonla yanıtlayan Zabiullah Mücahid, Taliban'ın Afganistan'ın her yerinde faal olduğunu ve yabancı askerlerin üslerinden çıkmaya korktuklarını savundu.

Zabiullah Mücahid, Afganistan'ın, tarihinde her zaman ülkeyi işgal edenleri yenilgiye uğrattığını belirterek, "Eminiz ki onlar da yenilecek. Afganistan'ın uzak bölgelerinin tümünde, her yer Taliban mücahitlerinin elinde. Taliban hareket halinde ve köyleri kontrol altına almış durumda. Yabancı güçler o kadar büyük korku içinde ki, üslerinden dışarı çıkamıyor." dedi.

Taliban sözcüsü, örgütün yeniden iktidara geçmesi halinde, iş başında olduğu son dönemdeki katı siyasetlerini ve cezalandırma sistemini yumuşatmayacağını bildirdi; "Afgan halkı, kendi isteği doğrultusunda, yeniden İslami düzeni kuracak" dedi.

Mücahit, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin yerini alacak liderin belirleneceği Nisan seçimi hakkındaki soruya yanıt olaraksa, "bunun sahte bir süreç olduğunu ve Taliban'ın adaylardan hiçbiriyle ilişkisinin bulunmadığını" belirtti.

BBC muhabiri John Simpson, bugünkü koşullarda Taliban'ın dönüş yapabileceğine inanılmadığını kaydetmekle birlikte, örgütün 1996'da Kabil'i beklenmedik bir şekilde ele geçirdiğini hatırlatarak yolsuzluklara karışan bir cumhurbaşkanının Taliban'ın konumunu güçlendirebileceğini belirtiyor.

Afganistan'daki ISAF güçlerinin bu yıl içinde ülkeden ayrılması ve kontrolü Afgan ordusuna devretmesi bekleniyor. Aralık ayında, İngiltere Genel Kurmay Başkanı, ISAF güçlerinin ayrılmasından sonra Taliban'ın kaybettiği kimi toprakları geri alabileceği uyarısında bulunmuştu.

Daha önce de ABD Ulusal İstihbarat Tahminleri, Kabil'in Washington ile "İkili Güvenlik Anlaşması"nı imzalamaması halinde ülkenin bir kargaşa dönemine girebileceğini bildirmişti.

İlgili haberler