Mustafa Sarıgül'ün mal varlıklarına el konuldu

Mustafa Sarıgül Telif hakkı mustafasarigul.com

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mustafa Sarıgül'ün 1998'de Bank Ekspres'ten aldığı bildirilen kredi nedeniyle, banka hesaplarına ve gayrimenkul mallarına haciz koydu.

Bank Ekspres'in eski sahibi iş adamı Korkmaz Yiğit'in kısa bir süre önce, Sarıgül'e ait ve kayıp olduğu bildirilen kredi borcu belgelerini TMSF'ye teslim ettiği öğrenildi.

TMSF'nin, Yiğit tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra, dün haciz kararını verdiği ve Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına haciz koyduğu belirtildi.

3,5 milyon dolarlık kredi

Türkiye medyasında çıkan haberlere göre, Mustafa Sarıgül ve 9 arkadaşı, 1998 yılında Bank Ekspres'ten 3,5 milyon dolarlık kredi çekti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, borcun verilmesinden kısa bir süre sonra, Korkmaz Yiğit'in bankası Bank Ekspres'e el koydu.

TMSF'nin bundan sonra bankanın kayıtlarını incelediği ve Sarıgül ile arkadaşlarının aldığı krediye ilişkin herhangi bir belge ya da borç bilgisi bulamadığı için, bugüne kadar kredi konusunda herhangi bir işlem yapmadığı kaydedildi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra, borcun alındığı ve ödenmediği gerekçesiyle gerekli işlemleri başlattı.

Yapılan hesaplama sonucunda, 3,5 milyon dolar olarak alınan borcun, bugün itibarıyla, faiziyle birlikte 8 milyon dolara (yaklaşık 16 milyon TL) ulaştığı belirlendi.

Mustafa Sarıgül: Haksız ve siyasi bir saldırı

Mustafa Sarıgül, banka hesaplarına ve mal varlığına haciz ve tedbir konulmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provokasyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim." dedi.

Avukatı kanalıyla resmen TMSF’ye başvurduğunu ve borçlu olduğunu gösteren bir belge varsa, örneğinin kendisine verilmesini istediğini kaydeden Sarıgül, böyle bir belge verilmediğini, zira böyle bir hususun söz konusu olmadığını vurguladı.

"Bu olay tamamen, devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir." diyen Sarıgül, yazılı açıklamasını, "Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır.” şeklinde sürdürdü.