Suriye'den muhaliflere tutsak takası önerisi

Telif hakkı AFP

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, muhaliflerle tutsak değişimine hazır olduklarını açıkladı.

Moskova temasları sırasında açıklamalar yapan Muallim, liste takası yapabileceklerini ve bunu gerçekleştirmeye yönelik mekanizmaları kurabilecklerini söyledi.

Velid Muallim, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, ülkenin ikinci büyük kenti Halep'te ateşkese gidilmesi konusunda bir plan sunduğunu da duyurdu. Muallim bunun diğer bölgelere emsal oluşturabileceğini kaydetti.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin ana muhalefet grubu Suriye Ulusal Koalisyonu’nu gelecek hafta İsviçre’de düzenlenecek barış görüşmelerine katılmaları uyarısında bulundu.

Suriye Ulusal Koalisyonu, Cuma günü İstanbul’da bir araya gelip İsviçre’ye gidilip gidilmeyeceğini oylayacak.

Kerry, Cenevre 2 olarak adlandırılan görüşmelerde, geçiş hükümeti sürecinin başlaması ve Suriye’deki savaşın sonlandırılmasının amaçlandığını söyledi.

Barış görüşmeleri öncesi yaptığı açıklamada Kerry, “ABD olumlu bir oylama olmasını arzu ediyor” diye konuştu.

Kerry, 21 Ocak’ta İsviçre’de düzenlenecek barış konferansını “Suriye halkının ve devrimin amacına ulaşması için muhalefetin önündeki en iyi fırsat olarak görünen sürecin başlaması” olarak tanımladı.

Kerry, görüşmeleri geçiş hükümetinin kurulması sürecinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, barış görüşmeleri için “Evrenin en ciddi insani felaketlerinden birine neden olan ve aşırı güçlerin tohumlarını eken bir iç savaşın sona erdirilmesi için tek yol” dedi.

Telif hakkı Getty

Kerry ayrıca, geçiş hükümetinde yalnızca “muhalefet ve rejimin üzerinde uzlaştıkları isimlere” yer verilebileceğini dile getirdi.

Muhalifler uzlaşamıyor

Hafta başında Suriye Ulusal Konseyi’nden bir yetkili BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiltere ve ABD’nin muhalif gruba ‘Cenevre 2 görüşmelerine katılmaları’, aksi halde ‘desteklerini çekecekleri’ yönünde uyarıda bulunduklarını ifade etti.

Suriyeli muhalifler kendi aralarında derin ayrılıklar barındırıyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu ‘Suriye halkının en meşru muhalif temsilcisi’ olarak görülse de, grubun otoritesini kabul etmeyen çok sayıda muhalif ittifak ve güçlü İslamcı gruplar var.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cenevre 2 görüşmelerine Tahran’ın da katılmasını istiyor ancak Kerry, İran’ın önce Suriye’de geçiş hükümeti öngören Cenevre 1 sözleşmesini kabul etmesi gerektiğini savunuyor.

Telif hakkı Getty

Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, gelecek haftanın ‘bir dönüm noktası olabileceği umutlarını’ , “Cenevre 2’den bir şey beklemeyin. Suriye’deki krizi ne Cenevre 2, ne Cenevre 3 ne de Cenevre 10 çözebilir” sözleriyle söndürdü.

Haydar, “Çözüm başladı ve devletin askeri zaferiyle devam edecek” dedi.

Suriye’deki kimyasal silahların imhasına ilişkin gelişmeler de yaşandı.

Kimyasal silahların imhasında nakil amaçlı olarak kullanılacak İtalyan limanının ülkenin güneyindeki Calabria bölgesindeki Gioia Tauro olduğu açıklandı.

BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Sekreteri Ahmet Üzümcü, güvenlik kaygıları nedeniyle Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesi sürecinin yavaşladığını söylemişti.

İlgili haberler