Hrant Dink, uğradığı suikastin 7. yılında anıldı

Agos gazetesi önündeki anma töreni Telif hakkı AFP Getty

7 yıl önce Agos Gazetesi binasının önünde uğradışı suikast sonucu hayatını kaybeden gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerin katılımıyla anıldı.

Taksim Meydanı’ndan başlayarak Agos Gazetesi önünde son bulan Hrant Dink anma yürüyüşü için polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

TOMA ve çevik kuvvet polislerinin sabah saatlerinden itibaren Taksim Meydanı’nda hazır bekletildiği gözlendi. Binlerce kişinin Hrant Dink için Agos gazetesinin önünde toplandığı görüldü.

Agos'un penceresinde bu yılki konuşmayı yapan Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, "İstihbaratıyla, güvenlik birimiyle, medyasıyla artık tanıdığımız korunaklı bir şemsiyenin altında gayet nizami bir cinayet işlediler" dedi.

Sözlerine, "Kardeşimiz Hrant, bizler, burada olanlar, kardeşlerin ve arkadaşların, tam yedi yıl önce senin ayakkabılarını giydik ve öyle basıyoruz yere. Senin muhteşem aklına soruyoruz şimdi; adalet yere düştüğünde insanlık hangi pusulayla bulur yönünü?" diye devam eden Gülten Kaya, "Hrant Dink Devlet dersinde katledilmiştir. Hayat ve tarihin bu bahiste bazı cüretkârlara vereceği notu bilelim ve bu dersi hiç unutmayalım." dedi.

Gazeteci Hrant Dink, ailesinin de katıldığı törenle mezarı başında da anıldı.

Telif hakkı AFP Getty

Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda saat 12:45'te gerçekleştirilen anmaya Dink'in eşi Rakel, oğlu Arat, kardeşi Orhan Dink ve yakınları katıldı. Daha sonra Hrant Dink'in mezarına çiçekler bırakıldı.

Yapılan dini törenin ardından katılımcılar Dink için dua etti. Törenin sonunda daha önceki törenlerde olduğu gibi Dink'in arkadaşı Malik Yalçın bir şiir okudu.

Anma yürüyüşünün güzergahında yer alan Pangaltı, Kurtuluş, Elmadağ bölgelerinde görev yapan trafik polislerinin beyaz bere takmasına sosyal medyadan yoğun eleştiri geldiği gözlendi. Tepki gösterenler, "15 derece sıcaklıkta bu berelerin anlamı ne?" sorusunu yönelttiler.

'Hrant Dink Caddesi' için teklif

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şişli’de bir caddeye Hrant Dink adının verilmesi için kanun teklifi sundu.

Toplumsal hafızanın diri tutulması amacıyla cadde ve sokaklara genellikle tarihte iz bırakmış kişilerin isimlerinin verilmekte olduğuna atıfta bulunan Tanrıkulu, “Toplumun aydınlanmasına, barışa hizmet etmiş kişilerin kadrinin bilinmesinin göstergesi olan bu uygulama neticesinde Türkiye’nin her yerinde önemli şahsiyetlerin isimleri sokaklarda, caddelerde, bulvarlarda yaşatılmaktadır. 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen gazeteci Hrant Dink ismi de, bu ülkenin tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.(...) İstanbul-Şişli İlçesindeki bir caddenin isminin ülkemiz kültürel zenginliği ve toplumsal barışı adına ‘Hrant Dink Caddesi’ olarak değiştirilmesini önermekteyiz.” dedi.

Bugünkü anma töreni sırasında da, Tatavla Dayanışması, Ergenekon Caddesi’ne sprey boyayla ‘Hrant Dink Caddesi’ yazdı.

İlgili haberler