Suriye sınırında bomba yüklü iki araç patladı

Telif hakkı Reuters

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısının Suriye tarafındaki girişi Bab El Hava’da iki büyük patlama meydana geldiği bildirildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), patlamaların Bab El Hava’ya yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta iki bomba yüklü aracın infilak etmesiyle meydana geldiğini duyurdu.

Reuters haber ajansı, Suriyeli muhalif grupların ifadelerine dayandırdığı haberinde, patlamalarda en az 16 kişinin öldüğünü belirtti.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölenlerden 6'sının İslamcı savaşçılar olduğunu, diğer 10 kişinin ise sivil olduğunu söyledi. Gözlemevi, patlamada en az 20 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Radikal gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre Cilvegözü Sınır Kapısı’na yaklaşık 4,5 kilometre mesafede bulunan Bab El Hava’ya Halep istikametinden gelen bir araçta patlama meydana geldi. Haberde, yaklaşık 5 dakika sonra da sınır kapısının 1 kilometre uzağında başka bir araçta ikinci bir patlama meydana geldiği belirtildi.

Bab El Hava'nın kontrolünü elinde bulunduran, muhalif İslami Cephe grubu bölgede El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadele ediyor.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Hatay Valiliği basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, ölen ya da yaralananlar arasında Türkiye tarafından kimsenin olmadığı belirtildi.

Saldırı, ülkenin doğusundaki Cerablus kentinde 26 kişinin ölümüyle sonuçlanan bomba yüklü bir aracın infilak etmesinden üç gün sonra meydana geldi. Suriyeli muhalifler, Cerablus'taki saldırıdan IŞİD'ni sorumlu tutmuştu.

Cilvegözü’nün Suriye tarafındaki Bab El Hava’da Eylül ayında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 7 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

Aynı bölgeye, Aralık ayında Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının da bombardıman düzenlediği bildirilmişti.

İlgili haberler