'Savcı benim iznim olmadan TIR’a müdahale edemez'

Telif hakkı Reuters

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adana'da silah ve mühimmat taşıdığı gerekçesiyle durdurulan tırlarla ilgili "Savcı benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez" dedi.

Haftasonu Adana-Gaziantep Otoyolu’ndan silah ve mühimmat taşıdığı şüphesiyle 3 tır durdurulmuştu.

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre tırlarda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personelinin bulunduğu belirtilerek, tırların salındığı vurgulanmıştı.

Adana Emniyet Müdürlüğü'nde bugün ise Emniyet Müdür yardımcıları ile birçok şube müdürünün görev yeri değiştirildi.

Brüksel’e gitmeden önce basın toplantısı düzenleyen Erdoğan savcının MİT’in ne taşıdığına bakamayacağını söyledi. “Bu, paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur” diyen Erdoğan “kısa bir zaman önce atılan adımın devamı” olduğunu söyledi.

Erdogan, Brüksel ziyaretinde de bu konunun gündeme geleceğini belirterek “Yargı içindeki örgütlenmeye müdahale edildiğini muhataplarımıza açık ve net şekilde delilleriyle ortaya koyacağız" dedi.

Erdoğan, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının hükümetini ve partisini hedef alan bir darbe girişimi olarak değerlendiriyor.

Uzmanlar hükümet ve Gülen Cemaati arasındaki gerginliğin yolsuzluk soruşturmasıyla birlikte siyasi bir krize dönüştüğünü vurguluyor.

Hükümet, soruşturmaya yanıt olarak çok sayıda üst düzey, polis, savcı ve bürokratı görevlerinden aldı; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) yeniden yapılandırmaya girişti.

AB’li yetkililer ise soruşturmaya verilen tepki ve HSYK yapısındaki değişiklikle ilgili birçok kere kaygılarını dile getirdi.

AB’nin genişlemeden sorumlu yüksek komiseri Stefan Füle, Türkiye HSYK ile ilgili düzenlemeyi yaparken AB müktesebatına bağlı kalınması çağrısında bulundu.

AB’nin HSYK ile eleştirilerine Başbakan Erdoğan sert tepki gösterdi.

Erdoğan, "HSYK ile ilgili oturmuş bir düzen yok. Hiç bir Avrupa ülkesinde böyle bir düzenleme yok. O zaman kalkıpta AB'ye uymuyor diye tespitler yapmak kimsenin haddine değildir. Bize yutturamazlar" dedi.

İlgili haberler