Snowden yalnız mı hareket ediyordu?

Telif hakkı AFP

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu başkanı, gizli bilgileri dünya kamuoyuna sızdıran eski istihbarat görevlisi Edward Snowden'ın Rusya ile işbirliği içinde hareket etmiş olabileceğini söyledi.

Mike Rogers CBS televizyonunun "Face the Nation" programında "Sonunda kendisini Moskova'da bir ajanın sevecen kucağında bulmasının bir sebebi olduğu kanısındayım" diye konuştu.

Rogers, bu iddialarına herhangi bir kanıt gösteremedi ve Amerikan federal istihbarat örgütü FBI Snowden'ın tek başına hareket ettiğinden emin olduğunu söylüyor.

Rusya Snowden'a geçici iltica hakkı tanımıştı.

American Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in eski çalışanı Snowden casuslukla suçlanıyor, fakat ısrarla elindeki belgeleri hiç bir yabancı hükümete vermediğini söylüyor.

'Bilmiyoruz'

Mişigan'dan Cumhuriyetçi Partili kongre üyesi Mike Rogers NBC'de Snowden'in yaptığı şeylerin kendi kişisel teknik kapasitesinin çok ilerisinde olduğunu da iddia etti.

Rogers "yardım almışa benziyor ve özel hayatın gizliliğiyle ilgili olmayan mesela Amerikan ordusuyla ilgili çok miktarda bilgi çalmış" dedi.

Demokrat Parti'li Kaliforniyalı senatör ve Senato istihbarat komisyonu üyesi Dianne Feinstein de aynı programda Snowden'ın Rusya'dan yardım almış olması ihtimalinin bulunduğunu söyledi ama "Bu aşamada bilmiyoruz" diye ekledi.

Geçen hafta İngiltere'de Guardian gazetesi ve Channel 4 televizyonu tarafından yayınlanan Snowden kaynaklı son bilgilerde, ABD'nin her gün dünyanın dört bir yanından 200 milyon cep telefonu mesajı topladığı ve bunları sakladığı kaydediliyordu.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama istihbarat örgütleri tarafından büyük miktarlarda veri toplanmasını savundu fakat, "metadata" diye adlandırdığı bu tür bilgilerin üçüncü bir kurum tarafından saklanması ve Amerikan istihbarat örgütlerinin gerektiğinde bunlara izin almak suretiyle erişebilmesini önerdi.

New York Times gazetesi, Snowden ile ilgili haberinde üst düzey bir FBI yetkilisine atfen, Amerikan Federal Haberalma Örgütü'nün halen Snowden'ın yalnız başına hareket ettiği görüşünde olduğunu yazdı.

İlgili haberler