Rojava: Suriye'nin kuzeyinde 'Özerk Kanton'

Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak bilinen bölgede özerk yönetim amacıyla kurulan Geçici Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclisi bugün Amude kentinde toplandı.

Toplantıda Cizire Kantonu Özerk Yönetimi'nin ilan edildiği duyuruldu.

Fırat Haber Ajansı(ANF), konuyla ilgili haberinde "Batı Kürdistan'ın üç kantonundan biri olan Cizîre Kantonu, bugün demokratik özerk yönetimini ilan etti" ifadelerine yer verdi.

Gelişme, Erbil merkezli haber kuruluşu Rudaw'ın Twitter hesabından ise "Kürtler, Suriye'de, Rojava'da 22 bakanla özerlik ilan etti. Yönetimde Kürtler, Araplar ve Asuriler bulunuyor" diye duyuruldu.

Bölgede bulunan gazeteci Barzan İso, BBC Türkçe'ye, özerklik ilanı haberinin doğru olduğunu belirtti ve "Diğer iki kantonda da özerlik ilan edilecek" dedi.

Firat Haber Ajansı'nın haberinde şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıda Cizîre Kantonu Başkanlığı ve bakanlıklara ilişkin öneriler de yapıldıktan sonra, Cizîre Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi ilan edildi. Yönetim hükümet başkanlığı ve 22 bakanlıktan oluşuyor. Başkan ve bakanlar için üçlü bir yönetim modeli benimsendi. Buna göre örneğin bakan Kürt ise başkan yardımcıları Arap ve Süryani olacak."

"Cizîre Kantonu Başkanı Ekrem Heso olurken, başkan yardımcılığına Süryani Elizabet Gewriyê ve Arap Husen Ezem getirildi."

'Zamanlama tesadüf değil'

İso, geçici yönetim için çalışmaların belli bir süredir devam etmekle birlikte bugünkü ilanın Cenevre-2 görüşmelerine denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirtti.

Barzan İso, "Mesajı şu: Kürtlerin burada bir yürütmesi, kurdukları bir sistem var ama bu Cenevre'de temsil edilmiyor. Bu uluslararası çapta devletlere, sivil muhalefete ve rejime bir mesaj niteliğinde."

Suriye'in kuzeyinde geçici yönetim oluşturma amacıyla 12 Kasım'da 'Kurucu Meclis' ilan edilmişti.

Daha sonra kurulan Geçici Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclis, 6-7 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda Rojava'nın Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarına bölüneceğini ve her bir kantonun özerk yönetiminin bulunacağını açıklamıştı.

İlgili haberler