İsrail'in füze saldırısında 'iki militan öldü'

Telif hakkı Getty

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısında iki Filistinli militanın öldürüldüğü açıklandı.

İsrail ordusu, ölenlerden birinin geçen hafta eski İsrail başbakanı Ariel Şaron'un cenazesi sırasında roket atan miltan Ahmed Zaanin olduğunu söylüyor.

Gazze'de yayın yapan Hamas'a bağlı bir radyo istasyonu öldürülen iki adamın İslami Cihad örgütü üyesi olduklarını bildirdi.

İsrail yakın zaman içinde Gazze Şeridi'nden fırlatılan roket saldırılarındaki artıştan dolayı İslami Cihad örgütünü sorumlu tutuyor.

İsrail ordusu militanlara yönelik gece saldırısının ''İsrailli sivillerin hayatına her an tehdit oluşturdukları için'' gerekli görüldüğünü açıkladı.

İsrailli yetkililer Ahmed Zaanin'i yakın zaman içinde İsrail'in güneyini hedefleyen mermi ve roket saldırılarıyla ilişkilendiriyor.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Gazze'deki görgü tanıkları Ahmed Zaanin'in ve akrabası olan bir başka militanın park etmiş bir arabada otururken İsrail füzesine hedef olduklarını anlatıyor.

İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınırda Kasım 2012'de yaşanan sekiz günlük çatışmanın bir ateşkesle sona erdirilmesinden bu yana yer yer şiddet olayları devam ediyor.

İsrail, Gazze Şeridi'ndeki askerlerini ve Yahudi yerleşimcileri 2005 yılında geri çekmesine karşın bölgeyi kara-hava ve denizden kontrol altında tutuyor.

İlgili haberler