Çin: Yolsuzlukla mücadele eylemcisi yargıç karşısında

Çin'de yolsuzluk karşıtı çalışmalarıyla bilinen önde gelen insan hakları savunuclarından Şu Ziyong mahkeme karşısında.

Şu'ya yöneltilen suçlama, "kalabalıkları toplayarak kamu düzenini bozmak."

Bu hafta içinde, "şeffaflık" talep eden bir grubun üyeleri de yargılanıyor.

Uluslararası Af Örgütü, yolsuzlukla mücadele sözü veren Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'i eleştiriyor.

"Yargılama hukuk dışı'

Başkent Pekin'de yargılanan Şu Ziyong, geçen Temmuz ayında tutuklanmıştı.

Mahkeme binası önündeki gazetecilerin görüntü alması engellendi. Civardaki bir sokakta yayın yapmaya çalışan BBC ekibi de sivil kıyafetli kişilerce uzaklaştırıldı.

CNN muhabiri David McKenzie de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tartaklandığını ve ekipmanının zarar gördüğünü belirtti.

Batılı diplomatlar, binaya alınmalarına rağmen mahkeme salonuna giremediklerini dile getiriyor.

Telif hakkı Reuters

Şu'nun avukatı Zeng Kingfeng BBC'ye yaptığı açıklamada, yargılamayı hukuk dışı buldukları için duruşmada sessiz kaldıklarını söyledi.

Zeng, duruşmadan önce yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Geçen hafta 5 tanığın gelip ifade vermesi için başvurdum; mahkeme bu başvurumu reddetmekle kalmadı, polis son iki gündür bu şahitleri engelliyor."

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Li ise Şu'nun "adli suç davasında" yargılandığını belirterek, tutuklamanın hukuka uygun olduğunu savundu.

Daha önce ev hapsinde tutulan Şu, hükümet yetkililerinin servetlerini açıklaması için yürütülen kampanyanın öncülerinden biri.

Yeni Yurttaş Hareketi adlı gayrı resmi grubun 7 üyesi de benzer suçlamalarla yargılanıyor.

'İkiyüzlü baskı'

Hukukçu olarak tanınan Şu, ölüm cezasına çarptırılan mahkûmlar ve bebekleri bozuk süt nedeniyle hastalanan aileler için faaliyetler yürütmüştü.

Şu, geçen yıl hapishaneden gönderdiği video mesajında halka "demokratik özgürlükler için birlik" çağrısı yapmıştı.

Pekin'deki BBC muhabiri Celia Hatton, Şu'nun 5 yıla kadar hapis cezası alabileceğini aktarıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Çin'i yolsuzluk karşıtı eylemcilere karşı "ikiyüzlüce baskı" uygulamakla suçluyor.

Telif hakkı r

Hatton'ın anlatımına göre, Yeni Yurttaş Hareketi, Şu'nun Mayıs 2012'de kaleme aldığı ve Çin'de hukuk üstünlüğünün sağlanması için siyasi dönüşüm talep eden makalesi üzerine oluştu.

Ülkenin birçok yerinde birbirinden bağlantısız olarak düzenlenen gösterilerde, yolsuzlukların üzerine gidilmesi isteğinin, Devlet Başkanı Şi Jinping'in yolsuzluk karşıtı kampanyası ile bağdaştığı öne sürüldü.

Fakat öyle görünüyor ki Pekin aynı fikirde değil. Hareket kapatılmış durumda.

Uluslararası Af Örgütü Çin'in tutumunu "yolsuzluğa karşı kampanya yürütenlere yönelik iki yüzlü bir saldırı" olarak niteledi ve Şu'nun "düşüncesinden dolayı tutuklu bulunduğunu ve koşulsuz olarak derhal serbest bırakılması gerektiğini" söyledi.

'Gizli servetler'

Bu arada Araştırmacı Gazeteciler Uluslararası Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayımlanan bir rapor, Çin'deki üst düzey politikacıların akrabalarının uluslararası vergi cenneti olarak bilinen yerlerde offshore şirketlerinin bulunduğunu açıkladı. Bunlar arasında Devlet Başkanı Şi'nin kayınbiraderi ve eski Başbakan Jiabo'nun damadı da bulunuyor.

Haberi yayımlayan İngiltere merkezli Guardian gazetesi, ICIJ'in ve gazetenin internet sayfalarının bugün Çin'de kısmen bloke edildiğini belirtti.