Tayland'da Kızıl Gömlekliler'in bir lideri vuruldu

Kwanchai Praipana Telif hakkı AFP Getty

Tayland'ın başkenti Bangkok ve yakınlarındaki bölgelerde 60 günlük olağanüstü hal yürürlüğe girerken hükümet yanlısı "Kızıl Gömlekliler"in liderlerinden Kwanchai Praipana, evinde saldırıya uğradı ve vuruldu.

Bangkok'ta 2010 yılında düzenlenen gösterilerde önemli bir rol oynayan yerel radyo sunucusu Praipana'nın, evinin önünde, bir kamyonetle yoldan geçen kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu, bacağından ve omzundan vurulduğu bildirildi.

Praipana, sürgündeki eski lider Taksin Şinavatra ile halen iktidarda olan hükümetin destekçileri arasında yer alıyor.

Bu arada hükümet karşıtı göstericiler, başbakanı istifaya zorlamak amacıyla Bangkok'un kimi kısımlarını abluka altına almayı sürdürüyor.

Olağanüstü hal uygulaması, hükümete geniş yetkiler tanıyor.

Dün geç saatlerde yürürlüğe sokulan olağanüstü hal kapsamında, hükümet, kalabalıkları kontrol altına alma ve medyayı sansürleme yetkilerine sahip. Ama bu yetkilerin nasıl uygulanacağı henüz belirsiz.

Protesto eylemlerini geçen Kasım'da başlatan göstericiler, iktidardaki Başbakan Yingluck Şinavatra'nın, halen sürgünde olan ağabeyi Taksin Şinavatra'nın etkisi altında olduğunu söylüyorlar.

Göstericiler, ülkedeki siyasi düzen değiştirilinceye dek Tayland'ı bir 'halk konseyi'nin yönetmesini istiyor.

Yingluck Şinavatra iktidarı bırakmayı reddetmiş ve 2 Şubat'ta erken seçime gidilmesi kararını almıştı. Muhalefet, seçimi boykot edeceğini duyurdu.

İlgili haberler