Sıkı Dostlar'ın soyguncuları gözaltında

Telif hakkı AP

ABD’de yaklaşık 30 yıl önce New York’un John F Kennedy havaalanında 5 milyon dolar çalmakla suçlanan beş sanık Perşembe günü gözaltına alındı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre FBI sözcüsü Kelly Langmesser, cinayet ve diğer suçlamaların yöneltildiği sanıkların, soygunu planladığından şüphelenilen Jimmy Burke’ün evine geçen yıl yapılan baskın sonucu gözaltına alındıklarını söyledi.

Soygun, sinema dünyasında da çok ses getiren bir filme ilham kaynağı olmuştu.

Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin, 1990 yılında çektiği ve Türkçe’ye ‘Sıkı Dostlar’ olarak çevrilen ‘Goodfellas’ adlı filmde Robert de Niro, soygunun planlayıcısı olduğu düşünülen Jimmi Burke’ü canlandırmıştı.

Silahlı soyguncular 11 Aralık 1978’de John F Kennedy Havaalanı’ndaki Lufthansa Havayolları'nın kargo bölümünden yaklaşık 5 milyon dolar değerinde nakit ve mücevher çalmıştı.

Yetkililer, uçakla Almanya’dan ABD’ye getirildiği belirtilen ve şimdiki değeri 20 milyon doları bulan nakit paranın bulunamadığını, yaklaşık 1 milyon dolar değerindeki mücevhere de el konulduğunu söylüyor.

Associated Press haber ajansı beş sanık arasında, Bonanno ailesinin lideri olduğu iddia edilen Vincent Asaro’nun da bulunduğunu belirtti.

Robert de Niro’nun canlandırdığı Burke, başka bir suçtan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, 1996 yılında hapishanede hayatını kaybetmişti.

John F Kennedy Havaalanı’ndaki Lufthansa soygunu Amerika tarihinin en büyük soygunlarından biri olarak anılıyor.