Kuzey Kore'den Güney'e zeytin dalı

Telif hakkı AFP

Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore hükümetine uzlaşma ve "düşmanca askeri hareketlerden" kaçınma çağrısı yapıyor.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmi medyasında yer alan açık mektup, Güney Kore'nin Amerika Birleşik Devletleri ile ortak askeri tatbikatının öncesine rastlıyor.

Yarımadanın güneyindeki Kore Cumhuriyeti hükümeti ise mektubun ardında "gizli bir güdü" olduğunu iddia ederek çağrıyı geri çevirdi.

Kore Yarımadası'nda her yıl tekrarlanan askeri tatbikatlar öncesinde Pyonyang ve Seul hükümetleri arasındaki gerginlik tırmanıyor.

'Kapıda bekleyen nükleer felaketler'

Geçen yıl yapılan Güney Kore-ABD tatbikatı sırasında nükleer bomba kapasitesine sahip Amerikan uçakları yarımada üzerinde uçarken, Kuzey Kore yönetimi "önleyici nükleer saldırı" tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore daha da ileri giderek, Mart 2013'te nükleer silah denemeleri gerçekleştirmişti.

Gelecek ay yapılması planlanan tatbikatların da Pyonyang yönetimi tarafından "savaş hazırlığı" olarak görüldüğü anlaşılıyor.

Seul'deki BBC muhabiri Lucy Williamson, Kuzey Kore'nin mektupta uzlaşma çağrısı yaparken bir yandan da üstü örtülü tehditkâr bir üslup kullandığını aktarıyor.

KDHC Ulusal Savunma Komisyonu imzalı mektupta şu ifadeler kullanılıyor: "Kuzey-Güney ilişkilerini onarmak için geniş bir yol açmak için önemli olan, güvensizlik ve cepheleşmeye yol açan en büyük güçlüğü oluşturan tüm düşmanca askeri davranışlardan kaçınma yönünde cüretli bir karar almaktır... Ne yazık ki Güney Kore yetkililerinin yakışıksız tavrı ve olumsuz duruşu değişmiş değil."

Mektupta, "kapıda bekleyen nükleer felaketleri" engellemek için adım atılması uyarısı da yer alıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü Vi Yung-siup ise, "En önemli askeri taktik düşmanın gizli güdülerini ortaya çıkarmaktır." diyerek, yarımadada gerginliği yükseltenin Kuzey Kore'nin tehditkâr söylemi olduğunu savundu.

Bu arada, Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un'un eniştesi Çang Song-thaek'in geçen ay "vatana ihanet" suçlamasıyla yargılanıp idam edilmesi, Pyongyang yönetimindeki dengelerle ilgili soru işaretleri uyandırıyor.

İlgili haberler