Suriye konferansında gündem tutsak takası

Telif hakkı AFP

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Suriye konferansının ikinci gününde hükümet ve muhalefet temsilcilerinin tutsak takasını tartışmaları bekleniyor.

Taraflar dün ilk kez aynı salonda bir araya gelmiş ancak, doğrudan konuşmak yerine mesajlarını Birleşmiş Milletler'in Suriye özel temsilcisi Lahdar Brahimi aracılığıyla birbirlerine iletmişti.

Brahimi, Cenevre 2 konferansında dün yapılan görüşmeleri "iyi bir başlangıç" olarak niteledi.

'Yarım adım'

BM temsilcisi ele alınan konuların Suriye'de geçiş hükümeti kurulmasına yönelik sürecin başlangıcını oluşturduğunu söyledi.

"Çok fazla ilerleme sağlayamadık ama devam ediyoruz. Yarım adımlarla ilerliyoruz" diyen Brahimi, önce insani konuların tartışılmasını sağlayarak taraflar arasında güven tesis etmeye çalıştığını belirtti.

Suriyeli yetkililer, "Terörizmi ve şiddeti sona erdirmek ana öncelik" diyor ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın konumunu tartışmak için çok erken olduğunu söylüyor.

Aynı masada

Cumartesi günkü ilk görüşmede muhalefet ve hükümet temsilcileri, U şeklindeki bir masanın bulunduğu salona farklı kapılardan girip farklı kapılardan çıktılar ve birbirlerine hiç konuşmadılar.

Taraflar daha sonra ikinci kez bir araya geldiler.

Bugünkü görüşmelerde esir alınan ve kaçırılan kişilerin takas edilmesi önerisi ele alınacak.

'Öncelik terörizmi bitirmek'

Suriye'de Mart 2011'de Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ayaklanmada 100 binden fazla kişi öldü.

9,5 milyon insanı evlerini terk etmeye zorlayan savaş Suriye ve komşu ülkelerde büyük bir insani krize neden oldu.

Hükümet ve isyancılar konferansın amacı konusunda farklı görüşlere sahip.

Suriye hükümeti temsilcileri, görüşmelerin amacının "yabancıların desteklediği terörizmi durdurmak" olduğunu söylüyor. Bununla tüm silahlı muhalefet kastediliyor.

Muhalefet ise geçiş idaresi kurulması çağrısı yapan Cenevre I konferansının temel alınmasını istiyor.

İlgili haberler