Grammy Ödülleri'nde zafer Daft Punk'ın

Telif hakkı AFP

Amerikan müzik endüstrisinin en saygın ödülleri kabul edilen Grammy'lerin 56'ıncısı, dün akşam Los Angeles'da düzenlenen göz kamaştırıcı bir törenle sahiplerini bulurken, yılın gözde Fransız pop ikilisi Daft Punk, yılın albümü de dahil beş dalda ödül kazanarak geceye damgasını vurdu.

İkilinin "Random Access Memories" adlı albümü, yılın en iyi albümünün yanısıra en iyi dans / elektronika albümü ve en iyi düzenlenmiş albüm dallarında da Grammy'ye layık görülürken, albümde Pharrell Williams ve Nile Rodgers'la birlikte seslendirdikleri " Get Lucky" adlı şarkı da en iyi kayıt ve en iyi ikili ya da grup performansı dallarında ödül kazandı.

Törene başlarında kask takarak "robot adam" kıyafetiyle katılan ikili, ödüllerini almak için sahneye de bu şekilde çıkarak büyük ilgi topladı. Sessiz ikili adına ödülü alan Williams, "robotların adına teşekkür etmek istiyorum. Onlar da ailelerine teşekkür ediyorlar" diyerek izleyicileri güldürdü.

Daft Punk'un işbirliği yaptığı şarkı yazarı Paul Williams da, en iyi albüm ödülünü ikili ile birlikte alırken yaptığı konuşmada, "İçki içtiğim bir sırada orada olmayan şeyleri hayal edip korkardım. Sonra kendime geldim, iki robot beni aradı ve onlara bir albüm yapmamı istediler" sözleriyle espri yaptı.

Williams, yılın kaydı ödülünü alırken de ikiliye dönerek "doğrusu Fransa şu anda bu adamlarla müthiş gurur duyuyor" dedi.

Pharrell Williams ve Nile Rodgers, daha sonra Daft Punk ikilisi ve ünlü şarkıcı Stevie Wonder'la birlikte sahne alarak "Get Lucky" şarkısını da seslendirdiler. Daft Punk'ın "Random Access Memories" adlı albümü, 1979'daki "Saturday Night Fever"dan sonra yılın albümü dalında Grammy kazanan ilk dans /elektronika albümü oldu.

Ünlü yıldız Justin Timberlake, en iyi R/B şarkısı da dahil üç dalda Grammy kazanırken, gecenin iki ödülle zafer kazanan isimlerinden biri, Yeni Zelanda'nın 17 yaşındaki hit şarkıcısı Lorde (Ella Yelich O'Connor) oldu.

Royals adlı şarkısı hem yılın şarkısı, hem de yılın en iyi pop solo performansı seçilen şarkıcı, yılın şarkısı dalında Grammy alan en genç sanatçı sıfatını da kazandı.

Ödülünü, şarkıyı birlikte yazdığı Joel Little ile birlikte alan O'Connor, "Joel olmasaydı, muhtemelen ben de burada olmazdım. Bu kişi, şarkı yazdığım ilk yıllarda beni eğitti" dedi.

Hip-hop ikilisi Macklemore & Ryan Lewis de, kariyerlerindeki ilk Grammy'lerini kazanırken geceye isimlerini yazdırdılar.

Telif hakkı AFP

İkili, yılın en iyi yeni sanatçısı seçilirken, "Thrift Shop" ile yılın en iyi Rap performansı ve Rap şarkısı, "The Heist" ile de en iyi rap albümü dalında ödül kazandılar.

Yılın yeni sanatçısı dalında ödülü alırken yaptığı konuşmada "daha ortada hiçbir medya yokken, vızıltı yokken, hikaye yokken hayranlarımız vardı" diyen Macklemore, "onlar olmasaydı, biz de olmazdık" ifadesini kullandı.

Sir Paul McCartney'ye 3 dalda ödül

Ünlü İngiliz şarkıcı Sir Paul McCartney, en iyi rock şarkısı da dahil üç dalda ödül kazanırken, törende efsanevi Beatles grubunun bateristi Ringo Starr'la da yeniden birleşerek sahne aldı. Black Sabbath en iyi metal performans dalında Grammy kazanırken, Led Zeppelin canlı "Celebration Day" kaydı ile en iyi rock albümü dalında ödüle layık görüldü.

Bu yıl Forbes dergisince "30'un altındaki en iyi 30" listesind e yer alan ve üç yıllık şarkıcılık kariyerinde 10 milyon albüm satışı yapan Hawai'li şarkıcı, yapımcı ve söz yazarı Bruno Mars da, "Unorthodox Jukebox" ile en iyi pop albümü dalında Grammy kazandı. Yılın en iyi rock performansı dalındaki ödül ise, "Radioactive" şarkısı ile "Imagine Dragons" adlı alternatif rock grubuna verildi.

Gecenin en büyük sürprizi , tören sırasında Queen Latifah tarafından anons edilen 33 çiftin Macklemore & Ryan Lewis şarkısı eşliğinde evlenmesi, ardından da "Justified" filmindeki kötü şerif kılığına giren Madonna'nın "Open Your Heart" adlı şarkısını seslendirmesi oldu.

Törenin açılış performansı da, birbirleriyle evli olan Hip-Hop ve R&B yıldızları Jay-Z ve Beyonce tarafından yapıldı. Ünlü çift, birlikte ilk kez "Drunk in Love" şarkısını seslendirdi.