Sisi’nin cumhurbaşkanlığına Mısır ordusundan destek

Telif hakkı Getty

Mısır'da ordu, 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdülfettah Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına yeşil ışık yaktı.

Abdülfettah Sisi’nin Yüksek Askeri Konseyi’nin adaylık teklifini kabul etmesi ve önümüzdeki günlerde ordudaki görevlerinden istifa etmesi bekleniyor.

Mısır Geçici Cumhurbaşkanı Pazartesi sabahı, Sisi’yi meraşelliğe terfi ettirdi.

Uzmanlar kamuoyunun çoğunluğunun desteğine sahip olan Sisi’nin Nisan sonunda gerçekleşecek seçimlerde cumhurbaşkanı seçilmesini bekliyor.

Cumartesi günü eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ikinci yıl dönümünde Kahire’de gerçekleşen gösterilere katılan on binlerce kişi Sisi’ye cumhurbaşkanlığına aday olması çağrısında bulundu.

BBC’nin Kahire Muhabiri Orla Guerin aktardığına göre çoğu Mısırlı Mursi’yi güçlü bir siyasi lider olarak görüyor ve ülkeyi siyasi krizden çıkaracağına inanıyor.

Fakat diğer taraftan Sisi’nin cumhurbaşkanlığını devrimin sonu olarak görüp otoriterliğe dönüş olarak görenler de var.

Cumartesi günü ayrıca hükümet karşıtı protestolar da yapıldı. Farklı şehirlerde onlarca kişinin öldüğü gösterilerde birçok kişinin de tutuklandığı belirtiliyor.

Bu aybaşında gerçekleşen anayasa referandumu büyük bir çoğunlukla Mursi döneminde hazırlanan metnin yerini aldı.

Ordunun desteklediği hükümet anayasa referandumu oylamasını büyük bir başarı olarak değerlendirdi.

Bazı gruplar ise Mısır halkının kazanımlarına karşın ordunun güçlendirdiğini ve referandumun Mübarek’in devrilmesi sonrasındaki kazanımları da zedelediğini düşünüyor.

Mursi’nin üyesi olduğu ve anayasa referandumunu boykot eden Müslüman Kardeşler ise oylamayı "maskaralık" olarak değerlendiriyor.

Yeni anayasa şu maddeleri içeriyor:

  • Cumhurbaşkanı dört yıl süreyle ve en çok iki yıl arka arkaya hizmet edebilir ve mecliste aleyhine tahkikat açılabilir.
  • İslam devletin dini olarak kalıyor ama inanç özgürlüğü mutlaktır, azınlıklara koruma sağlanır.
  • Devlet “kadın ve erkekler arasındaki eşitliği” güvence altına alır.
  • Siyasi partiler “din, ırk, cinsiyet veya coğrafya” temelinde kurulamaz.
  • Ordu önümüzdeki sekiz yıl boyunca savunma bakanını atar.

İlgili haberler