İngiltere'den Soçi Olimpiyatları için saldırı uyarısı

Telif hakkı Reuters

İngiltere'de hükümet yetkilileri, Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyatları öncesinde ya da oyunlar sırasında yeni 'terör saldırıları' olabileceği uyarısında bulundu.

Geçecek hafta başlayacak Kış Olimpiyatları'na 88 ülke katılıyor.

BBC'nin ulaştığı tehdit değerlendirme raporunda, İmarat Kavkaz adlı Kafkasya kökenli örgüt, ana tehdit olarak görülürken, örgütün oyunları hedef alan açıklamalarına dikkat çekiliyor.

Aralık ayında yine Kafkaslar yakınlarındaki Volgograd kentinde düzenlenen ikiz saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırı, Dağıstan kökenli İslamcı bir grup tarafından üstlenildi.

Tehdit değerlendirme raporunda, İmarat Kavkaz'ın firardaki lideri Emir Doku Umarov'un örgüt mensuplarına, Oyunlara darbe vurmak için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunduğu kaydediliyor.

Ancak belge, örgütün bu kadar dar bir zaman dilimi içinde Soçi Olimpiyatları gibi bir etkinliği hedef alma kapasitesinin olup olmadığı konusunda tereddütler bulunduğuna işaret ediyor.

Rus ordusunun geniş kapsamlı operasyonu nedeniyle Soçi'nin Volgograd'dan daha zor bir hedef olacağı da rapordaki tespitler arasında.

Hükümet, bölgeye 37 bin ek asker ve polis sevk ederek, Olimpiyatların düzenleneceği salonlar ve tesislerin çevresinde geniş güvenlik çemberleri oluşturdu. Bu bölgeye halkın giriş çıkışları en az seviyeye indirilmiş durumda.

Siyah kıyafetleri içindeki güvenlik görevlileri Olimpiyat Parkı'nda sürekli göz önünde.

İntihar bombacıları

Rus güvenlik makamları, intihar bombacısı olduğundan şüphelenilen Ruzzanna İbrahimova'nın peşinde.

22 yaşındaki kadının, ölen militanlardan birinin karısı olduğu belirtiliyor. Rus güvenlik makamları, İbrahimova'nın Soçi'de olmasından kaygılı.

''Kara dullar'' olarak bilinen ve intihar eylemcisi olmalarından şüphelenilen üç kadının daha aktif halde olduklarına ilişkin kaygılar da dile getiriliyor.

''Kara dullar'' militan grupların öldürülen üyelerinin geride kalan ve intihar eylemleri düzenleyen eşleri için kullanılan bir ifade.

İngiltere hükümeti için hazırlanan belgede İmarat Kavkaz'ın Rusya dışında hedeflerle ilgilendiğine ilişkin bir tespit bulunmadığı kaydedilirken, örgütün mücadelesinin Batı'dan çok Rusya'yla olduğuna dikkat çekiliyor.

Belgede ayrıca Suriye'den geri dönmüş olan Rusya kökenli cihad savaşçılarından da muhtemel bir tehdit olarak söz ediliyor. Ancak bu büyük bir tehdit olarak görülmüyor.

Geçtiğimiz haftalarda beş ayrı ülkenin olimpiyat komiteleri 'terör saldırısı tehdidi' içeren mektuplar almışlardı, ancak bu mektuplar yetkililer tarafından 'sahte' olarak nitelendi.

Ancak ABD tehdidi ciddiye aldığını belirterek, Karadeniz'de bölgenin açıklarına iki savaş gemisi gönderdi ve ayrıntısı açıklanmayan hava desteği önerdi. Ayrıca bölgeye konuşlandırılan FBI ajanları terörle mücadelede Rusya ile istihbarat paylaşımında bulunacak.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yoğun katılımlı etkinliklerin terör eylemlerine hedef olduğunu anımsatarak Oyunlara gideceklerin yoğun güvenlik önlemlerine hazırlıklı olması konusunda uyardı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı hiçbir koşulda Çeçenistan, İnguş Cumhuriyeti, Dağıstan ile Budyonnovski, Levokumski, Neftekumski, Stepnovski ve Stavropol Krayı’daki Kurski bölgelerine seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Bakanlık ayrıca zorunlu kalınmadığı sürece Güney Osetya, Karaçay-Çerkezya ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ne da seyahat etmeme uyarısında bulundu.

İlgili haberler