Oğul Butto’dan askeri operasyon çağrısı

Suikastla öldürülen eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto’nun oğlu Taliban hareketi militanlarına karşı askeri harekât çağrısında bulundu.

Bilaval Butto Zerdari siyasilerin uykudan uyanarak ülkedeki Taliban gibi askeri tehlikelere karşı harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Oğul Butto’nun BBC ile mülakatı, Pakistan hükümetinin ülkenin dağlık bölgelerinde artan şiddete yönelik Taliban ile müzakere çağrısı yaptığı bir dönemde geldi.

25 yaşındaki Butto-Zerdari'nin 2018’de gerçekleşecek seçimlerde adaylığını koyması bekleniyor.

Savaş alanı

BBC’ye özel bir mülakat veren Butto-Zerdari, "Pakistan’ın militanlarla müzakerelerden usandığını" ve "askeri harekât yapılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi."

Diyaloğun her zaman bir seçenek olduğunu dile getiren oğul Butto, şöyle konuştu: “Diyalog için güçlü bir pozisyonunuz olmalı. Güçlü bir pozisyonda nasıl görüşürsünüz? Onlara karşı savaş alanında üstün gelerek. Onlar bize karşı savaşıyorlar.”

Saldırıların sadece Kuzey Veziristan ile sınırlı olmadığını belirten genç Butto, Taliban’ın Hint Okyanusu kıyısındaki Karaçi’ye bile saldırdığını söyledi.

Butto-Zerdari, “Taliban’ı Pakistan’dan defetmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Mülakatı yapan BBC’nin deneyimli muhabiri Lyse Doucet ise Butto-Zerdari'nin partisi dâhil birçok siyasi partinin Taliban ile görüşmelere daha önce yeşil ışık yaktığını anımsatarak askeri harekâtın hükümet ve Butto-Zerdari için riskli bir seçenek olduğunu söylüyor.

Oğul Butto’nun açıklamaları Pakistan meclisinin ülkede son zamanlarda artan saldırılara nasıl cevap verilmesi gerektiği konusunda yaptığı oturumun arkasında geldi.

Mecliste pazartesi günü yapılan oturumda hükümet, Taliban ile müzakere edilmesi görüşünü desteklemiş fakat görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Partideki rolü

Butto-Zerdari, Pakistan Halk Partisi’nde daha fazla sorumluluk almak istediğini de açıkladı.

Parti, 5 yıl iktidarda kaldıktan sonra geçen yılki seçimleri ağır darbe alarak kaybetmişti.

Uzmanlar son zamanlarda ülkeden artan şiddet olayları sonrasında militanlarla nasıl mücadele edilmesi konusundaki kaygıların arttığını vurguluyor.

Yaklaşık 10 gün önce Ravalpindi’deki intihar saldırısında 13 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırı bir gün önce askeri konvoya düzenlenen ve 20 kişinin ölümüne neden bombalı bir saldırının hemen arkasında gelmişti.

Geçen hafta Pakistan ordusu da Kuzey Veziristan'da, Taliban mevzileri olduğundan şüphelendiği bölgeleri bombalamıştı.

Butto-Zerdari'nin partisinin iktidarı döneminde, babası Asıf Ali Zerdari de Cumhurbaşkanlığı koltuğundaydı. Bu dönemde sınırlı askeri harekatlar düzenlenmesine karşın Pakistan’da Taliban ve diğer militan gruplar güçlenmişti.

İlgili haberler