Ukrayna'da başbakan ve hükümet istifa etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, hükümet karşıtı protestolar devam ederken başbakanın ve hükümetin istifasını kabul etti.

Ukrayna'da bugün yapılan parlamento oylamasında, ülkedeki protesto hareketinin iyice alevlenmesine yol açan gösteri yasağı da kaldırıldı.

Başbakan Mikola Azarov, oylama öncesinde, muhalefet ile "sosyal ve siyasal uzlaşma" arayışı için istifasını Yanukoviç'e sunmuştu.

16 Ocak'ta kabul edilen 9 yasa, 361 milletvekilinin oyuyla iptal edildi. Sadece 2 milletvekili iptal kararına karşı oy kullandı.

Gösteriler yayılıyor

Protesto gösterilerinin ve kamu binalarını işgal eylemlerinin ülke çapında yayıldığı bildiriliyor.

Dün başkent Kiev'de göstericiler Adalet Bakanlığı binasına girmişti.

Geleneksel olarak Rusya ile daha yakın bağlara sahip olan ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç'e desteğin güçlü olduğu doğu kentlerinde de hükümet binalarına saldırı haberleri geliyor.

Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin güçlendirilmesini öngören anlaşmayı Cumhurbaşkanı'nın imzalamama kararı üzerine başlayan protestolarda bugüne kadar en az beş kişinin öldüğü kaydediliyor.

Yanukoviç, bu kararı Rusya’nın baskısı nedeniyle aldığını açıklamıştı.

AB ile anlaşmaya yanaşmayan Yanukoviç, "Ukrayna’nın Rusya ile ticari ilişkilerinin bozulmasını göze alamayacaklarını" savunmuştu.

Tutuklanan göstericilerin affı sorunu

Parlamentonun bugünkü oylamasıyla kaldırılan gösteri yasağını içeren yasa ayrıca protestocuların kask giymesini ve kamu binalarının işgalini de yasaklıyordu.

Gösteri yasağının getirilmesi, başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'ndaki gösterilerin yaygınlaşmasına neden olmuştu.

Parlamento oylaması yasağın kaldırılması yönünde çıkınca milletvekilleri de meydandaki göstericiler de sonucu alkışlarla karşıladı.

Meydandaki bir BBC muhabiri ortamın sakin olduğunu, son dönemlerdeki şiddet olaylarının izlerine rastlanmadığını ifade etti.

Parlamentonun bir sonraki oturumunda ise tutuklanan göstericilerin affı sorunu ele alınacak.

Cumhurbaşkanı, göstericilerin barikatları kaldırması ve işgal ettikleri kamu binalarını boşaltması koşuluyla af teklifinde bulundu.

Başbakan Azarov ise istifa mektubunda hükümetin "soruna barışçıl bir çözüm sağlamak için her şeyi yaptığını" ve "kan dökülmesini, şiddetin tırmanmasını ve yurttaşlık haklarının ihlalini önlemek için" bundan sonra da yapacağını ifade etti.

Ashton'un ziyareti

Cumhurbaşkanı hükümetin istifasını kabul etmiş olmakla beraber, yasalar yeni hükümet kuruluncaya kadar kabinenin 60 güne kadar görevde kalmaya devam etmesini öngörüyor.

Yanukoviç, geçen hafta sonu başbakanlık görevini muhalefetteki Anavatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk'a teklif etmiş, ancak Yatsenyuk öneriyi reddetmişti.

Bu arada Avrupa Birliği diplomatı Catherine Ashton iki gün sonrası için planladığı Ukrayna ziyaretini öne çekerek bugüne aldı.

Ashton'un Yanukoviç ve muhalefet liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

Ashton Brüksel'de yapılan AB-Rusya zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşmüştü.

İlgili haberler