Erdoğan: İran'dan ithalatımızı arttırabiliriz

Telif hakkı n

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın başkenti Tahran'daki temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı.

Erdoğan, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle görüşmelerde bulundu.

Başbakanlık'ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Başbakan Erdoğan, Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacminin "2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalamasını" umduğunu belirtti.

2012'de 22 milyar dolar olan yıllık ticaret hacmi, 2013'te 13 milyar dolara gerilemişti.

İki yıl aradan sonra ilk kez İran'a resmi ziyarette bulunan Başbakan Erdoğan, "Kendimizi ikinci evimizde hissediyoruz." dedi ve tercihli ticaret anlaşmasının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yle birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesinde, Türkiye ve İran arasında ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşma ve İran-Türkiye arasında tercihli ticaret anlaşması imzalandı.

AFP haber ajansı, Erdoğan'ın Türkiye'nin İran'dan yaptığı petrol ve doğalgaz ithalatını arttırabileceğini ifade ettiğini de yazdı.

Petrol ve doğalgaz ithalatında, AB ve ABD'nin yaptırımları nedeniyle son yıllarda düşüşler gerçekleşmişti.

Ancak Kasım ayında varılan anlaşmayla yaptırımların hafifletilmesine karar verilmişti.

İran, Rusya'nın ardından, Türkiye'nin ikinci büyük gaz tedarikçisi konumunda.

İş birliği

İran Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Başbakan Erdoğan, İran'la serbest ticaret anlaşması yapmayı hedeflediklerini de belirtti.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda İran'la iş birliğinin arttırılacağını da ifade etti.

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan bilgilere göre Ruhani de İran ve Türkiye arasındaki dostluk ve iyi ilişkilerden söz etti ve iki ülke arasındaki iş birliğinin genişletilmesine vurgu yaptı.

Ruhani, "İran ve Türkiye termik santrallerin, rafinelerin inşasından, petrol, gaz ve sanayi alanlarına dek ekonominin her alanında iş birliğini genişletebilirler." diye konuştu.

Hasan Ruhani, Suriye halkına yardım edilmesi konusunun da iki ülkenin ortak bölgesel hedefleri arasında olduğunu belirtti.

Ruhani, "İran ve Türkiye'nin komşu ülkelerin güvenliği dahil bölgesel meselelerdeki iş birliği de artmalı." dedi.

İran Suriye'de Beşar Esad rejimine destek veriyor; Türkiye ise Suriye'nin geleceğinin inşası için Beşar Esad'ın bir an önce koltuğunu bırakması gerektiğini savunuyor.

Bu, Başbakan Erdoğan'ın Hasan Ruhani'nin cumhurbaşkanlığı görevini Mahmud Ahmedinejad'dan devralmasından sonra İran'a ilk ziyaretiydi.

İran Cumhurbaşkanı'nın da önümüzdeki haftalarda Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

İlgili haberler