Kraliçeye öneri: 'Daha iyi muhasebe, daha çok ziyaretçi'

Telif hakkı Getty Images

İngiltere'de milletvekilleri, mali işlerini iyi yürütmediği için kraliyet ailesini eleştirerek bazı bakım ve onarım masraflarını karşılamak için kraliçenin olmadığı zamanlarda Buckingham Sarayı'nın daha fazla ücretli ziyaretçiye kapılarını açması önerisinde bulundu.

Parlamento Kamu Hesapları Komitesi, resmi görevlerini yerine getirmesi için Kraliçe 2. Elizabeth'e ödenen yıllık 31 milyon sterlin ödenekte "tasarruf yapma olanağı olduğunu" ifade etti.

Kraliyet sözcüsü ise yapılan harcamaların bugün çok daha şeffaf olduğunu kaydetti.

Kraliyet ailesi, resmi görevlerini yerine getirmek, personelinin maaşını ödemek ve saraylarının bakım ve onarımını yaptırmak için kamu bütçesinden yapılan bu ödeneği kullanıyor.

Komite başkanı milletvekili Margaret Hodge, kimseyi aşırı haracamayla suçlamadıklarını, ancak muhasebenin iyi yapılmadığını ve kraliyet ailesinin rezervlerden kullanmaya başladığını ifade etti.

'Kraliyet kemer sıkmaya tabi olmadı'

Kraliyet harcamalarının kamudaki kemer sıkmaya tabi olmadığını belirten Hodge, son altı yıldır bu alandaki harcamalarda sadece yüzde 5 düşüş gözlendiğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Hodge, "Beş yıl önce kaç kişi çalıştırıyorlarsa bugün de aynı sayıda çalıştırıyorlar. Daha fazla para tasarruf edebileceklerini ve kamu mirası sayılan sarayların onarımını yapmaları gerektiğini düşünüyoruz."

Hodge, yıl içinde sadece 78 gün açık olan Buckingham Sarayı'nın yarım milyon ziyaretçi çektiğini ve bunu arttırmanın mümkün olduğunu söyledi.

Kraliyet saraylarını ziyaret edenlerden elde edilen gelir beş yıl öncesine oranla neredeyse ikiye katlanarak geçen yıl 11,6 milyon sterlin olarak gerçekleşti.

Kraliyet ailesinin ödeneği bu yıl 37,9 milyon sterline çıkarılacak.

Monarşi karşıtı grup Republic ise komiteyi yaptığı hesaplarda güvenlik masraflarını, belediyenin üstlendiği masrafları ve kraliyet ailesine mensup diğer kişilerin gelirlerini gözönünde bulundurmamakla suçladı.

İlgili haberler