Tıkanan Suriye görüşmeleri Cenevre'de yeniden başladı

Telif hakkı Reuters

Birleşmiş Milletler'in Suriye'de geçiş hükümeti ile ilgili tıkanıklığa son verme çabaları devam ederken Cenevre'de görüşmeler yeniden başladı.

BM özel temsilcisi Lahdar Brahimi görüşmelerin "kolay olmadığını" ifade ederek dün öğleden sonraki oturumu iptal etmişti.

Muhalefet, geçiş planını sunduğunu, fakat hükümet temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın geleceği ile ilgili tartışmaları reddetmesinden şikayetçi olduklarını dile getirdi.

ABD isyancıları silahlandırıyor

Hükümet ise ABD Kongresi'nin isyancıları desteklemeye devam etme kararını onaylamasını eleştirdi.

Ürdün'deki İslamcı olmayan "ılımlı" Suriyeli grupların eğitilmesi ve silahlandırılmasını öngören CIA programına Kongre'nin gizlice destek verdiği Pazartesi günü ortaya çıkmıştı.

ABD'nin bu gruplara hafif silahların yanı sıra tanksavar roketler verdiği, ancak omuzdan atılan karadan havaya füzelerin dahil edilmediği ifade ediliyor.

Telif hakkı AP

Dün hükümet temsilcileri "terörist grupları silahlandırmaya başlama" kararından dolayı ABD'yi kınayan bir açıklama sunmuş ve iki tarafın da bu açıklamayı onaylamasını istemişti.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran El Zubi, Cenevre barış görüşmelerini destekleyen bir ülke olarak ABD'nin yardım kararının çelişkili olduğunu, diğer sponsor olan Rusya'nın Suriye ordusuna silah satmaya devam ettiğini, fakat uluslararası bir silah ambargosunun söz konusu olmadığını vurguladı.

'Müzakereler kolay değil'

Muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi Rima Fleihan, Brahimi'nin dün sabah toplantısının ardından görüşmelere ara verdiğini, çünkü hükümet delegasyonunun "hiçbir konuda iş birliğine yanaşmadığını" ifade etti.

SUK, hükümetin Cenevre Bildirgesi'ni tam uygulamaya onay vermesi gerektiğini, bu bildirgenin de Suriye'nin geleceğinde Esad'a yer olmadığı anlamına geldiğini belirtiyor. Fakat hükümet, delegasyonun "iktidarı kimseye devretmeyeceğini" vurguluyor.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada Brahimi "müzakerelerin kolay olmadığını ve olmayacağını" ifade etti.

Telif hakkı Reuters

İki tarafın temsilcilerinin de planlandığı gibi Cuma gününe kadar kalıp görüşmelere devam edeceğini belirten Brahimi, "Kimse terk etmiyor, kimse kaçmıyor." dedi.

BM temsilcisi, iki tarafın da Suriye'de gıda ve ilaca ihtiyacı olanlara yardım ulaştırılması konusunda anlaşmaya vardığını, ancak muhaliflerin elinde olan ve üç bine yakın kişinin kuşatma altında olduğu eski Humus'a insani yardım götürülmesine hükümeti ikna etme konusunda bir gelişme sağlanamadığını bildirdi.

Hükümet, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde bulunan kadın ve çocuklara güvenli geçiş koridorları sağlamayı, isim listesi vermeleri halinde erkekleri de dahil etmeyi önermiş, ancak muhalifler destekçilerinin tutuklanması kaygısıyla bu öneriyi reddetmişti.

BM'in bugünkü açıklamasında ise İngiltere'nin "zor durumdaki" birkaç yüz Suriyeli mülteciyi kabul etme kararının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

İlgili haberler