Telekulak davası: Muhabir polise yalan söylemiş

Dan Evans Telif hakkı PA

News of the World gazetesinin eski muhabirlerinden Dan Evans, bugün mahkemede verdiği ifadede, "verilen emre uyduğu için telefon dinleme girişimi konusunda polise yalan söylediğini" açıkladı.

Tasarımcı Kelly Hoppen'ın telefonunu dinlemeye çalışırken yakalanan Evans, "olay karşısında daha cesur bir tavır almadığı için büyük pişmanlık duyduğunu" söyledi.

Telefon dinlediğini itiraf eden eski muhabir, eski editörü Andy Coulson'ın da, 2005 yılında, olan bitenlerden şahsen haberdar olduğunu kaydetti.

Coulson ise, telekulak faaliyetleri dahil, kendisine yöneltilen her türlü suçlamayı reddediyor.

Andy Coulson'ın avukatınca da sorgulanan eski muhabir Evans, artık daha dürüst ve açıksözlü davrandığını söyledi.

Evans, 2011 Ağustos'unda gözaltına alınmış ve polise önceden hazırlanmış bir ifade sunmuştu.

Bugünkü duruşmada, o ifadesinin "bir saçmalık" olduğunu kaydeden Evans, kendisinin de tasarlanmış bir yalanı tekrarladığını belirtti.

"Ben başbakan ile bulvar basını ve yüksek ücretler alan avukatlar arasında sıkışıp kalmış biriydim. Ne yaptığımı bilmiyordum. Yalan söylediğim için çok özür diliyorum." diyen Evans, artık dürüst bir kişi olarak yaşamak istediğini savundu.

Dan Evans jüriye yaptığı açıklamalarda, "O dönemde, sadece News of the World'de değil, diğer bulvar basınında da, gazetecilerin çoğunun soruşturma yetkililerine ulaşma imkânlarının bulunduğunu ve istedikleri kişilerin telefonlarını ve tıbbi kayıtlarını ele geçirebildiklerini" savundu.

Evans, 2003-2005 yılları arasında Sunday Mirror ve 2010'a kadar da News of the World gazetelerinde telefon dinleme faaliyetlerinde rol aldığı suçlamasını kabul etti. Eski muhabir, adaletin tecellisini engellemeye çalıştığını da kabullendi.

Haftalık bulvar gazetesi News of the World, telekulak skandalı nedeniyle 2011'de 168 yıllık yayın hayatına son vermişti.

İlgili haberler