İtalya'da öğrenci cinayeti: Amanda Knox suçlu mu?

Telif hakkı AP

İtalya’da 2007 yılında ev arkadaşları Meredith Kercher’i öldürmekten yargılanıp ceza alan ve daha sonra aklanan Amanda Knox ve eski erkek arkadaşı Raffaele Sollecito hakkında yeniden yapılan temyiz yargılamasında karar bugün açıklanıyor.

ABD vatandaşı Amanda Knox ve eski erkek arkadaşı İtalyan Raffaele Sollecito, dört yıl göz altında geçirdikleri sürenin ardından 2011 yılında suçsuz bulunup beraat etmişti.

Fakat geçen yıl İtalya’da Yargıtay, delillerdeki usulsüzlük nedeniyle çift hakkındaki kararı bozmuş ve temyiz duruşmasının yeniden görülmesine hükmetmişti.

Medyada hakkında sıkça 'melek yüzlü katil' lakabı kullanılan Knox İtalya’ya dönmedi ve çift suçlamaları reddetti.

Knox ve Sollecito eğer yeniden suçlu bulunurlarsa temyiz ve son karar için Yargıtay’a başvurabilir.

Yargıtay geçen yıl, çiftin beraat kararlarını DNA delillerindeki usulsüzlük gerekçesiyle iptal etmiş ve temyiz yargılamasının yeniden yapılmasına hükmetmişti.

Knox suçlu bulunursa, İtalya Knox’un ABD’den iadesi için yasal bir mücadele başlatabilir.

Telif hakkı AFP

Savcılar Knox için 30, Sollecito için 26 yıl hapis cezası istiyor.

Bıçakta DNA izleri

İngiliz vatandaşı Kercher, 2007 yılında 21 yaşındayken İtalya’daki Umbria bölgesinin merkezindeki öğrenci kenti Perugia’da Knox’la paylaştığı dairede boynu kesilmiş halde bulunmuştu.

Adli tabipler olay yerinde yaptıkları inceleme raporunda Kercher’in “yavaş ve acı bir şekilde” öldüğü bildirildi.

Ayrı görülen bir davada Fildişi Sahili vatandaşı olan uyuşturucu satıcısı Rudy Guede Kercher’in öldürülmesinden suçlu bulunmuş, 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Savcılar, Kercher’in uyuşturucu ve şiddetin de karıştığı bir seks oyununa katılmayı kabul etmeyince, ev arkadaşı Knox ve yanındakilerle boğazı kesilerek öldürüldüğünü kanıtlamaya çalışıyordu.

Dava dosyasında, Kercher’in sütyen kopçasında Sollecito’nun DNA’sının bulunduğu iddia ediliyordu.

Savcılar ayrıca, saldırıda kullanılan mutfak bıçağının sapında Knox’un, bıçağın ağzında da Kercher’in DNA’sının bulunduğunu belirtmişti.

Knox’un kanının ve parmak izlerinin de cinayetin işlendiği evin içinde görüldüğü öne sürüldü.

Cinayetten birkaç gün sonra gözaltına alınan Knox ve Sollecito çıkarıldıkları mahkemede 2009 yılında suçlu bulunmuşlardı.

Fakat DNA delillerinin toplanması süreci boyunca doğan şüpheler ve süreçte usulsüzlük yapıldığı iddiaları nedeniyle mahkeme 2011 yılında zanlı çiftin beraatine hükmetti.

Knox: Ben öldürmedim

İtalya’da davanın yeniden görülmesine hükmeden Yargıtay, mahkemeyi de Umbria’dan kuzeyde Toskana bölgesindeki Floransa’ya taşıdı.

Seattle’da yaşayan 26 yaşındaki Knox, geçen ay mahkemeye gönderdiği beş sayfalık e-posta’da ABD’den İtalya’ya dönmeyi reddetmesinin sebeplerini sıraladı.

Knox mektubunda şu ifadeleri kullandı:

Telif hakkı ap

“Ben öldürmedim.”

“Tecavüz etmedim. Hırsızlık yapmadım. Komplo kurmadım. Tahrik etmedim. Meredith’i öldürmedim. Mahkemeye çıkmıyorum çünkü korkuyorum.”

“Davanın ateşinin sizin üzerinizde bir etki yaratmasından ve dumanının gözlerinizin önüne gelip sizi kör etmesinden korkuyorum.”

Knox cinayetten tekrar suçlu bulunursa, İtalya’nın ABD’den iade talebine ABD’de dava açarak karşı çıkabilir.

Knox’un eski erkek arkadaşı 29 yaşındaki Sollecito da tekrar suçlu bulunursa, Floransa mahkemesi tutuklanması veya seyahat yasağı konulması kararına varabilir.

Sollecito Kasım ayında çıktığı mahkemede “böylesi vahşi bir eylemde bulunmasının kendisi için çok anlamsız” olduğunu söylemişti.

AFP haber ajansının aktardığına göre, Sollecito’nun babası, mahkeme kararı açıklandığında medya ilgisinden kaçmak için oğlunun evinde kalacağı tahmin ettiğini söyledi.

Haber ajansları, Kercher’in aile fertlerinin de mahkeme salonunda olabileceğini aktarıyor.

İlgili haberler