Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç geri adım atmıyor

Telif hakkı Reuters

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkedeki krizin çözümüne yönelik kendisinin ve hükümetinin “tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini” belirtip muhalefetinse olayları “kışkırttığını” söyledi.

Yanukoviç’in açıklaması, hastalık iznine ayrılmasının ardından geldi.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayımlanan mesajında Yanukoviç, “Biz üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirdik. Fakat muhalefet, birkaç liderin siyasi hırsları uğruna insanlara bu soğukta dışarı çıkmaları çağrısında bulunarak olayları kışkırtıyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Yanukoviç, ülkeyi pençesine alan kriz ortamına karşın hastalık iznine ayrıldı.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Yanukoviç'in akut solunum enfeksiyonu geçirdiği ve yüksek ateşinin olduğu belirtildi.

Ülkede hükümet karşıtı göstericiler, hükümetin af önerisini reddetmelerinin ardından Kiev'deki eylemlerini ve belediye binalarını işgal etmeyi sürdürüyor.

Hükümet, göstericilerin işgal ettiği kamu binalarını terk etmeleri koşuluyla af önerisi getirmiş, protestocular koşullu affı kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

Telif hakkı Reuters

Yeni af yasasında, göstericilerin Ukrayna genelinde işgal ettikleri kamu binalarını 15 gün içinde terk etmeleri öngörülüyordu.

AB yanlıları, Kiev ve diğer kentlerde ele geçirdikleri binaları eylemlerini organize ettikleri merkezler, yatakhane ve soğuktan kaçmak için sığınak olarak kullanıyor.

Af yasası ayrıca, göstericilerin Kiev’in merkezine kurdukları barikatları kaldırmalarını, kapattıkları sokakları ve protestoların barışçıl devam ettiği bölgeler dışındaki meydanları açmaları şartını koşuyordu.

Af yasası, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in gösterileri dindirme amacıyla verdiği bir dizi tavizi izledi. Başbakan Mikola Azarov ve kabinesi istifa ettive gösteri yasağı öngören yeni yasalar da iptal edildi.

Af yasasına Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in partisi ve parlamentoda çoğunluğu elinde tutan Bölgeler Partisi destek verdi, ancak muhalif milletvekilleri yasanın koşullara bağlanmasına karşı çıkarak çekimser kaldı.

'Zaman çalma'

Eski boks şampiyonu muhalif Vitali Klitço, Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan kalabalıklara seslenip mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Telif hakkı AP

Anatavatan Partisi milletvekili Andriy Parubiy 5 Kanal TV’ye yaptığı açıklamada, “Şart koştukları talepler kabul edilemez ve hiç kimse bu şartları yerine getirmeyecek. Biz, yasanın hiçbir koşul öne sürülmeden yürürlüğe girmesini söylemiştik. Duruşumuz değişmedi” dedi.

Milletvekili Inna Bohoslovksa da aynı televizyon kanalına, af yasasının ‘zaman çalma’ amacında olduğunu söyledi.

Sokaktaki göstericiler de hükümete meydan okumaya devam ediyor.

BBC’ye konuşan göstericilerden Olga Lucuk-Visotska, göstericilerin gözaltına alınan protestocuları ‘rehin’ olarak gördüklerini ve af yasasının da bir taviz olarak görülmediğini söyledi.

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Çarşamba günü yaptığı açıklamada “ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğu” uyarısında bulunmuştu.

Rusya hükümeti bekliyor

AB Dış ilişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Kiev ve diğer kentlerdeki şiddet olaylarının kendisini şoka uğrattığını ifade etti.

Telif hakkı AFP

Gösteriler Kasım ayında Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile ticari ilişkileri geliştirmeyi öngören anlaşmayı imzalamak yerine Rusya’nın Ukrayna devlet tahvillerine 15 milyar dolarlık yatırımını kabul etmesi üzerine başladı.

Moskova ise, Ukrayna’ya yapacağı sözünü verdiği yatırımların bir kısmını yeni hükümet kurulana kadar tutacağını belirtti.

Rusya’nın kredileri Kiev’in AB anlaşmasını reddetmesine karşılık bir ödül olarak görülüyor.

ABD Kongresi yetkililerine göre Washington şiddet olaylarının artması durumunda bazı Ukraynalı yetkililer ile muhalefet liderlerine yaptırım hazırlığına girdi.

Kongre'deki yetkililer, yaptırım paketinin ayrıntılarının henüz belirlenmediğini fakat durumun kötüleşmesi durumunda derhal uygulamaya gireceğini ifade etti.

İlgili haberler