Kanada istihbaratı kişisel yolcu verilerini kaydetmiş

Kanada televizyon kanalı CBS, elektronik istihbarat servisi CSEC’nin Kanada’daki ana bir havalimanından seyahat eden yolcuların kişisel bilgilerini izlediğini açıkladı.

Kamusal yayın kuruluşu CBS'in haberine göre CSEC, havalimanındaki ücretsiz kablosuz ağ hizmetine bağlanan ve “suç unsuru taşımayan” yolcuları iki hafta boyunca izledi ve yolcuların bilgilerine ulaştı.

CBS televizyonu haberini dayandırdığı belgelerin, Rusya'ya iltica eden eski ABD ulusal güvenlik kurumu NSA çalışanı Edward Snowden tarafından ifşa edilenler arasında olduğunu açıkladı.

Kanada vatandaşı olan ya da Kanada’da da yaşayan kişilerin gerekli izin olmadan CSEC tarafından takip edilmesi yasal değil. Zira bu kurumun esas amacı, yurtdışında ya da internetteki dış istihbaratı toplamak.

CSEC ise "Kanada'yı ve Kanadalıları korumak için yabancı sinyalleri toplamak ile yükümlü olduğunu" savundu. Açıklamada, ülke için bu kilit önemdeki dış istihbarat görevini yerine getirmek amacıyla, "üstveri" (metadata) toplama ve analiz etme hakkına sahip olduklarını öne sürdü.

Telif hakkı AFP

'Veri ile ilgili veri' olarak bilinen "üstveri", yazılı ya da sözlü iletişimin içeriğini taşımıyor fakat kişilerin tarih ve mekâna yönelik verilerini içeriyor.

NSA ile işbirliği

CBS’in haberine göre, Snowden tarafından sızdırılan veriler, NSA ile beraber geliştirilen bir yazılımın deneme çalışmaları sırasında 2012 yılında kullanıldı.

Haberde, geliştirilen yazılımın şu an tam olarak kullanılmaya hazır olduğu da belirtiliyor.

Uzmanların kanala verdiği bilgiye göre, takibe takılan yolcular Kanada sınırlarında birkaç haftaya kadar ne zaman kablosuz olarak internete bağlansalar telefon cihazları CSEC’in onları takip etmesine olanak sağlıyordu.

Uzmanların aktardığına göre, istihbarat servisi yolcuların birkaç gün öncesine ait bilgilerine de ulaşabiliyordu.

Kanalın haberinde Kanada’daki hangi havalimanında bu olayın gerçekleştiği belirtilmedi.

Kanada’daki Vancouver ve Toronto havalimanları ve bu limanlara internet hizmeti sunan Boingo firması, kişisel verilerin sızdırılması konusunda CSEC ile herhangi bir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

İlgili haberler