Ukrayna'da isyan: Ordudan cumhurbaşkanına uyarı

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'da ordu, ülkedeki krizin çözümü için Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i uyardı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'e ülkenin "toprak bütünlüğünün" tehlike altında bulunduğu uyarısında bulunuldu ve "acil önlemler" alması istendi.

Silahlı kuvvetlerin internet sitesinde yer alan açıklamada, devlet kurumlarının zaptedilmesinin ve kamu çalışanlarının görevlerini yapmaktan alıkonulmasının kabul edilemez olduğu vurgulanıyor.

Kiev'deki BBC muhabiri David Stern, mektubun, başkomutana hitap eden bir gayrıresmi bir "başvuru" niteliğinde olmasına rağmen, resmi internet sitesinde yayımlandığını belirtiyor.

"Silahlı kuvvetler mensupları ve Savunma Bakanlığ çalışanları" adına yazılan mektupta Yanukoviç, durumu istikrarlı hale getirmek ve toplumsal uyumu sağlamak için kanunlar çerçevesindeki yetkilerini kullanmaya çağrılıyor.

Berlin'de Alman mevkidaşının konuğu olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Ukrayna lideri Yanukoviç'in "reformlar bakımından yeterli seviyede" olmadığını söyledi.

Muhalife 'işkence'

Diğer yandan, sekiz gün boyunca ortadan kaybolan Ukrayna'nın tanınmış muhaliflerinden Dmitro Bulatov, "kaçırıldığını ve kendisine işkence yapıldıktan sonra soğukta ölüme terk edildiğini" söyledi.

Muhalefetin protestoları çerçevesinde, otomobillerle eylemler düzenleyen gruba bağlı olan 35 yaşındaki Bulatov, başkent Kiev'in dışında bulundu ve hastanede tedavi altına alındı.

Polis, "Bulatov'un kulağından yaralandığını ve vücudunda çürükler olduğunu" doğruladı.

Telif hakkı Paul Ronzheimer

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ise sağlık raporu alarak dinlenmeye çekilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e, ülke bütünlüğünü korumak için yetkilerini kullanma çağrısı yaptı.

Ukrayna'da hükümetin istifasına yol açan protesto hareketinin önde gelen isimlerinden Bulatov, kendisini kaçıran şahıslarca sürekli dövüldüğünü ve çarmıha gerildiğini, bileklerinden asıldığını anlattı. Ellerinde delikler bulunduğunu, bir kulağının kesildiğini, yüzünde kesikler olduğunu söyleyen Bulatov, tüm vücudunun perişan halde olduğunu belirti.

Dmitro Bulatov, kendisini kaçıranlarını tanımadığını ama bu şahısların Rus aksanıyla konuştuklarını açıkladı.

Ukrayna haber sitesi Gazeta.ua'ya göre, doktorlar Bulatov'un kafatasının içinde ve iç organlarında herhangi bir tahribat saptamadı.

Güvenlik yetkilileri Bulatov olayıyla ilgili soruşturma başlattılar ve muhalifin tedavi gördüğü hastaneye koruma görevlisi yerleştirdi.

Ukrayna'da şidddet olaylarının bu ay içinde tırmanmasıyla birlikte en az iki eylemci daha kaçırılmıştı. Bu kişilerden biri Kiev yakınlarındaki bir ormanda ölü bulundu ve cesedinde işkence izleri saptandı.

Göstericiler adam kaçırma eylemlerinin ardında güvenlik güçlerinin bulunduğunu öne sürüyor.

Yanukoviç'in göreve dönüş tarihi belirsiz

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, dün yaptığı açıklamada, hükümetin ve parlamentonun gerilimi hafifletmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunmasına rağmen muhalefetin protestolara devam ederek durumu alevlendirmek istediğini belirtmişti.

Ukrayna parlamentosu yakınlarda kabul etmiş olduğu ve protesto eylemlerini sınırlayan yasayı iptal etmiş ve gözaltındaki protestoculara, işgal ettikleri binaları tahliye etmeleri koşuluyla af ilan etmişti.

BBC'nin Kiev'deki muhabiri Duncan Crawford, hükümet karşıtı göstericilerin Bağımsızlık Meydanı'ndaki kampta eylemlerini sürdürdüğünü ve ülkedeki siyasi bunalımın sona erdirilebileceğine dair hiçbir belirti görülmediğini bildiriyor.

63 yaşındaki Cumhurbaşkanı Yanukoviç, hastalık raporu aldı. Yardımcıları, Yanukoviç'in yüksek ateşli olduğunu ve solunum yolları hastalığına yakalandığını belirtiyor.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Reuters'e, Yanukoviç'in durumunun aynı olduğunu ve göreve ne zaman döneceğinin bilinmediğini söyledi.

İlgili haberler