Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kardak mitinginden sonra çatışma

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nın 1996'da Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Kardak krizinin yıl dönümünde düzenlediği gösteriden sonra solcularla polis arasında çatışma çıktı.

İki ülkenin de hak iddia ettiği Bodrum açıklarındaki kayalıklar Türkiye ve Yunanistan'ı savaşın eşiğine getirmişti.

Solcu gruplar, Altın Şafak taraftarlarının mitingini protesto etti.

Polis, karşıt grupların karşı karşıya gelmesini engellemek için kent merkezine çıkan yolları kesti.

Solcuların elinde Yunan bayrağı bulunan kişiye saldırmasından sonra polis, kalabalığı göz yaşartıcı gazla dağıttı. Polisle göstericiler arasındaki kovalamaca metro istasyonunda da sürdü. Çevik kuvvet, tünelde protestocuların peşine düştü.

Çöp bidonlarının ve ATM'lerin ateşe verildiği olaylar sonrasında altı kişi gözaltına alındı.

Altın Şafak yıllardır, kriz sırasında helikopterlerinin düşmesi sonucu hayatını kaybeden üç Yunan subayı için anma etkilkleri düzenliyor.

Miting sırasında parti sözcüsü Altın Şafak'ın yasaklanması halinde yerini alacak "Milli Şafak" partisinin kurulduğunu açıkladı.

Altın Şafak lideri Nikolaos Mihaloliakos, yardımcısı ve dört milletvekili "suç örgütüne üye olmaktan" gözaltına alınmıştı.

Halen hapiste bulunan Altın Şafak üyeleri mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. 300 üyeli parlamentoda Altın Şafak'ın 18 üyesi bulunuyor.

Mihaloliakos geçen Eylül'de solcu bir şarkcının parti üyesi olduğu öne sürülen bir kişi tarafından öldürülmesinden sonra gözaltına alınmıştı.

O tarihten bu yana partinin kapatılması için çağrılar yapılıyor.