Ukrayna: Cumhurbaşkanı Yanukoviç görevine geri dönüyor

Telif hakkı Reuters

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in de Çarşamba günü ayrıldığı hastalık izninden bugün dönüyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, şiddetli baş ağrısı ve nefes alma sorunları nedeniyle dört gündür dinlenen ‘Yanukoviç’in iyileştiği ve işine geri döneceği’ belirtildi.

BBC’nin Kiev’den bildiren muhabiri Duncan Crawford, muhalif liderlerin Yanukoviç’in hastalığına şüpheyle yaklaştıklarını ve Pazar günü yaptıkları açıklamada Ukrayna liderine ‘görevini bırakması’ çağrısında bulunduklarını aktarıyor.

Binlerce protestocu, gösterilerin merkezi konumuna gelen Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda nöbet tutmaya devam ediyor.

Diğer yandan, Ukrayna'da hükümetin istifasına yol açan protesto hareketinin liderlerinden Dmytro Bulatov, serbest kaldıktan sonra tedavi görmek için ülkesinden ayrıldı.

Alıkonularak işkenceye uğradığını açıklayan Bulatov'un tedavisi Litvanya'da yapılacak.

Telif hakkı BBC World Service

Yüzü yaralı halde geçen hafta televizyon kanallarında boy gösteren Bulatov, 8 gün boyunca işkenceye uğradığını ve kulağının bir kısmının kesildiğini söylemişti.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in istifasını isteyen binlerce göstericinin Maidan Meydanı'ndaki bekleyişi sürüyor. Rusya yerine Avrupa Birliği ile ilişkilerin geliştirilmesini savunan göstericiler, hükümetin istifasını yeterli bulmuyor ancak Yanukoviç, uzlaşma için elinden geleni yaptığını savunuyor.

8 gün boyunca kayıptı

Protesto kamplarını koruyup yolları kapatan 'Automaidan' adlı grubun lideri olan Bulatov 22 Ocak'ta kayıplara karışmıştı.

Bulatov, 8 gün sonra Kiev'in dış kesiminde bulunduğunda yaralanmış olduğu görüldü.

Aktivist kameralara, kendisini alıkoyan Rus aksanlı kişilerce ellerine çivi çakıldığını anlattı.

Telif hakkı AFP

Muhalif politikacılar ve Batılı diplomatlar olaya tepki gösterdi. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, "barışçıl protestoları düzenleyenlerin ve bunlara katılanların kasten hedef seçildiğini" belirterek olayı kınadı.

Muhalefet liderlerinden Vitali Klitçko, Avrupalı diplomatların yardımıyla Bulatov'un tedavisinin yurtdışında yürütülmesinin sağlandığını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Bulatov'un Pazar akşamı Litvanya başkenti Vilnius'a gitmek üzere uçağa bindiği duyuruldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Lenoid Kozhara ise Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada, protesto liderinin kaçırılıp işkence gördüğü haberinin "mutlaka doğru" kabul edilmemesi gerektiğini savunarak, "Gördüğümüz tek şey, bir yanağında sıyrık olduğu" dedi. Daha sonra yapılan yazılı açıklamadaysa, bakanın "tirajik olay" sonrasında Bulatov'a acil şifalar dilediği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinin Bulatov'u hastanede sorgulama girişimi, gözaltına alınacağı endişesini taşıyan protestocular tarafından engellenmişti.

İlgili haberler