Pakistan-Taliban görüşmeleri başladı

Telif hakkı AFP Getty

Pakistan hükümetiyle Taliban örgütünce belirlenen heyet arasındaki ilk resmi görüşmelerin İslamabad'da başladığı açıklandı.

Tarafların, yıllardır süren isyana son vermesi umulan barış görüşmeleri için bir yol haritası çizmeleri planlanıyor.

İlk oturumda hükümet, ateşkes ilan edilmesi dahil dört temel koşul getirdi.

Taliban heyeti İslamabad yönetimiyle görüşme koşullarının ele alınması için kuzeybatı bölgesine gitmeyi kabul etti.

Pakistan İçişleri Bakanlığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, hükümetin görüşmelere "samimi duygularla" katıldığını bildirmişti. Hükümet tarafının baş görüşmecisi İrfan Sıddıki de, kendi heyetlerinin, görüşmelerde "açık fikirli olarak" yer alacağını belirtti.

Tehrik-i Taliban örgütüne bağlı militanlar, 2007'den bu yana Pakistan toprakları içinde isyan hareketini yürütüyor.

Bir dizi saldırı ardından, geçen hafta Başbakan Nawaz Şerifi taraflar arasında görüşmelere gidileceğini duyurmuştu.

Taliban'ın Ocak ayında Pakistan'da düzenlediği saldırılarda 100'ü aşkın insan öldü. 2007'den bu yanaki çatışmalarda ölenlerin sayısı ise binlerle ifade ediliyor.

Önce 4 Şubat'ta yapılması planlanan görüşmeler, hükümetin, Taliban hareketini temsil edecek heyetteki kişilerle ilgili talepleri yüzünden ertelendi.

Pakistan'da şeriat düzenine geçilmesini isteyen Taliban, kendi saflarından belirlediği temsilcileri göndermekten kaçındı; bunun yerine kendi görüşlerini temsil edecek Taliban yandaşı din adamlarını seçti.

Taliban ayrıca Amerikan askerlerinin de bölgeden ayrılmasını talep ediyor.

BBC'nin Pakistan'daki muhabiri Şahzeb Cillani, uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen bu toplantının ülkede barış sürecinin başlangıcı olmasının umulduğunu belirtiyor. Ancak birçokları da görüşmelerden bir sonuç çıkacağına kuşkulu yaklaşıyor ve toplantıya katılmayı hükümet açısından bir zayıflık olarak görüyor.

İlgili haberler